Wielka układanka na Bliskim Wschodzie. Porozumienie Izraela z Bahrajnem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka układanka na Bliskim Wschodzie. Porozumienie Izraela z Bahrajnem
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marques

Bahrajn to kolejny po Zjednoczonych Emiratach Arabskich kraj Zatoki Perskiej, który nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem. O osiągnięciu porozumienia poinformowali prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu.  

Posłuchaj

49:59
"Historia, która dzieje się na naszych oczach". Bahrajn i Izrael zawierają pokój (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Hahut poster.jpg
"Hahut" – Ziemia jest jedna, ale światów na niej wiele…

Zawarcie porozumienia potwierdził także wysoki rangą przedstawiciel władz Bahrajnu. Doradca króla Bahrajnu Nabil al-Hamer powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem dowodzi, że "sprawiedliwy i trwały pokój z Izraelem to najlepsza droga do zagwarantowania Palestyńczykom ich praw". "Dziś kolejny historyczny przełom" – napisał na Twitterze amerykański prezydent. 

W sierpniu ogłoszono porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Ma ono zostać podpisane 15 września podczas ceremonii w Białym Domu. Inne dwa kraje arabskie, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem, to Egipt i Jordania.

– Bliski Wschód układa się na nowo. Mamy do czynienia z układaniem politycznych puzzli. Normalizacja stosunków pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a chwilę potem Bahrajnem, prowadzi do powstania nowej jakości na Bliskim Wschodzie. Bliski Wschód już nie jest taki, jakim go kojarzymy – skomentowała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oświadczenie potępiające nawiązanie przez Bahrajn stosunków dyplomatycznych z Izraelem wydały władze Autonomii Palestyńskiej i kontrolujący Strefę Gazy Hamas.

Watch: Trump Discusses Agreement Between Bahrain And Israel | NBC News/NBC News

W audycji ponadto: 
  • "Hahut" – film dokumentalny o naukowcach Stacji Polarnej UMK, którzy od 45 lat wracają na Spitsbergen.  
  • Wyjście ponad 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Iraku i historyczne rozmowy pokojowe talibów z władcami Afganistanu.
  • Czy prezydent Francji chce być światowym liderem, rozjemcą i negocjatorem od Libanu aż do Rosji?
  • Cypr blokuje Unię Europejską w sprawie sankcji na Białoruś.
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Roman Kruk, Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 15.07

IAR/kr/mk

Polecane