Kłopoty Unii Europejskiej z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 16:00
– Niemcy podchodzą do tego, co robi Boris Johnson, jako do jakiejś wolty. Unia Europejska jest przygotowana na brak umowy handlowej i brak porozumienia. Wspólnota i, przede wszystkim Niemcy, liczą się z tym, że Wielka Brytania jest partnerem nieobliczalnym i to oni najwięcej na tym stracą – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson
Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonFoto: shutterstock/MaridavFrederic Legrand - COMEO

Brytyjski premier oferuje kompromis w sprawie kontrowersyjnej ustawy brexitowej. Część partii Borisa Johnsona protestuje przeciwko projektowi ustawy, który pozwalałby na złamanie prawa międzynarodowego i wykreślenie niektórych zapisów z umowy brexitowej, podpisanej w styczniu.

– Czuję się trochę przytłoczony lawiną argumentów, zwłaszcza prawnych. Prawnicy starają się przekonać, że są guru od rzeczywistości, ale ta nie przystaje do porządku prawnego. Widzimy różnego rodzaju gimnastyki prawne po obu stronach. Zastanowiłbym się raczej, dlaczego Boris Johnson to zrobił. To część negocjacji. Być może uznał, że to porozumienie jest niemożliwe – analizuje Jarosław Guzy z PAP.

Posłuchaj
51:02 2020_09_19 15_07_26_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Komplikacje w negocjacjach brexitowych (Świat i ludzie/Trójka)

 

Brytyjski rząd tłumaczy, że musi się zabezpieczyć, bo niektórzy politycy w Unii się zradykalizowali i chcą interpretować zapisy umowy w sposób skrajnie niekorzystny dla Londynu. Istnieje też jednak możliwość, że projekt utknie w Izbie Lordów. Wtedy prawem stałby się już po terminie, który i Unia, i Londyn uznają za ostateczny, by osiągnąć porozumienie. Efekt? Gdyby umowę jednak zawarto, kontrowersyjne zapisy ustawy mogłyby i tak nie mieć zastosowania.

W audycji ponadto: 
  • Unia Europejska: orędzie szefowej komisji o stanie Wspólnoty;
  • gazociąg Nord Stream II wciąż dzieli kraje UE;
  • Białoruś zamyka granice;
  • jak Xi Jing Ping zmienił Chiny w system jeszcze bardziej totalitarny? 
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jarosław Guzy (PAP), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica) 
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 15.07

IAR/ml

Czytaj także

Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:00
– Mali od 2012 roku jest w stanie rozpadu, przed którym uratowała go interwencja francuska w 2013 roku. Miało być lepiej, ale tego nie widać – przyznaje dr Cyprian Kozera, afrykanista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania chce pozbyć się czołgów. Ekspert: dla niej ważniejsze są siły morskie i lotnictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:02
W ramach trwającego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa rozważana jest koncepcja całkowitej rezygnacji z czołgów oraz ciężkich pojazdów opancerzonych i skupieniu się na lotnictwie oraz cyberbezpieczeństwie - poinformował "Times". Zdaniem Andrzeja Talagi, tak szybko to nie nastąpi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy amerykańsko-ukraińskie. Ekspert: nie chodzi tylko o Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
Andrzej Rybałt, komentator spraw wschodnich w Polskim Radiu dla Zagranicy wyjaśnia, że dla Stanów Zjednoczonych wydarzenia na Ukrainie i na Białorusi łączą się.
rozwiń zwiń