Przewrót w Kirgistanie: niezwykła rewolucja w niezwykłym kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:15
Od 4 października, gdy odbyły się unieważnione później wybory parlamentarne, w Kirgistanie trwa kryzys polityczny, a w stolicy dochodzi do starć. Nie jest jasne kto i w jakim zakresie kontroluje sytuację. To już trzecia tego typu zwierucha w tym kraju w ciągu ostatnich 15 lat.
Protesty trwały m.in. na centralnym placu Bikszeku, stolicy Kirgistanu
Protesty trwały m.in. na centralnym placu Bikszeku, stolicy KirgistanuFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

– Kirgistan to jest państwo rozrywane od samego początku przez konflikt bogatszej, bardziej uprzemysłowionej, zrusyfikowanej i zeświecczonej północy z bardziej prochińskim, rolniczym i religijnym południem – tłumaczy Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.


Posłuchaj
48:57 2020_10_10 15_08_37_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Zamach stanu i walki w stolicy Kirgistanu. Komentują dr Agnieszka Bryc i Michał Potocki (Świat i ludzie/Trójka)

Kryzys polityczny trwa od niedzieli, gdy ogłoszono rezultaty wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyły partie kojarzone z prezydentem i dotychczas rządzącym establishmentem. Zdaniem opozycji głosowanie było zmanipulowane i dochodziło podczas niego do kupowania głosów.

Grupy opozycyjne opanowały we wtorek większość aparatu rządowego w Kirgistanie po szturmie na budynki administracji centralnej podczas powyborczych protestów. Tego samego dnia Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wynik wyborów i zapowiedziała ich powtórzenie.

Protesters storm Kyrgyzstan parliament after days of post-election unrest/YouTube South China Morning Post


Prezydent Suronbaj Dżinbekow ogłosił w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego w stolicy kraju Biszkeku. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od godz. 20 w piątek do godz. 8 rano 21 października - przekazało biuro Dżinbekowa. W tym czasie w Biszkeku ma obowiązywać godzina policyjna oraz wzmocnione środki bezpieczeństwa. Na ulice miasta wysłane zostało wojsko. Armia ma zorganizować punkty kontrolne i zapobiegać starciom zbrojnym. Nie podano, ilu żołnierzy ma być wysłanych na stołeczne ulice.

Pozostająca bliskim sojusznikiem Kirgistanu Rosja jest zaniepokojona wydarzeniami w tym kraju. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił ją jako "bałagan i chaos". – Przykład Kirgistanu pokazuje, że nieprawdziwe jest przekonanie, które funkcjonuje od lat, że cały obszar poradziecki jest wyłączną strefą rosyjskich wpływów. Tak było tuż po rozpadzie ZSRR, ale sytuacja się zmieniła, m.in. w Azji centralnej, skąd Rosjanie skutecznie zostali wypchnięci przez Chińczyków – mówi dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.


New clashes break out in Kyrgyzstan as leader "ready to resign"/YouTube AFP News Agency

W audycji ponadto: 

  • Czy rozejm w Górnym Karabachu oznacza koniec walk Azerbejdżanu z Armenią? Iran grozi, że dalszy konflikt doprowadzi do większego konfliktu i wojny w całym regionie;
  • Gigantyczna kara nałożona przez Polskę na Gazprom: prawie 9 mld euro z budowę gazociągu Nord Stream 2;
  • Debaty prezydenckie w Ameryce - tym razem starli sie urzędujący wiceprezydent Mike Pence i kandydatka na to stanowisko Kamala Harris. Mówi się, że tak naprawdę to przyszli rywale o główny fotel w Białym Domu;
  • Afganistan: czy możliwy jest pokój między talibami a oficjalnymi władzami tego kraju? W Dausze (Katar) w tej sprawie toczą się bardzo ważne negocjacje. Pieczę nad nimi sprawują Amerykanie, którzy nie chcą już dłużej utrzymywać w Afganistanie wojsk.

***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 15.08

IAR/pr

Czytaj także

Nord Stream 2. Wojna nerwów na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 16:00
Czy nowe sankcje staną się gwoździem do trumny gazociągu Nord Stream 2?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwyborczy krajobraz USA. Kto przekona do siebie wyborców?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 16:00
Gwałtowne protesty i zamieszki przetaczają się przez USA, Luizjana szykuje się, po raz kolejny, na walkę ze skutkami huraganu, a kraj nie może uporać się z pandemią. Kogo w tej sytuacji poprą Amerykanie w wyścigu do Białego Domu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt armeńsko-azerski przybiera na sile. Czy to początek wojny na Kaukazie?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 16:00
Od 27 września w Gorskim Karabachu toczą się walki z użyciem ciężkiego sprzętu, artylerii i lotnictwa. Obie strony konfliktu – Armenia i Azerbejdżan – informują o ofiarach i poważnych stratach. Do tej pory trwających od niedzieli w walkach o Górski Karabach zginęło prawie 100 osób, w tym wielu cywili. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni. Jest porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 11:00
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach, które ma wejść w życie w sobotę w południe, w celu wymiany jeńców i ciał poległych żołnierzy - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
rozwiń zwiń