Jakie jest znaczenie porozumienia Izraela z Sudanem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie jest znaczenie porozumienia Izraela z Sudanem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/motioncenter

Sudan uznał państwo Izrael. To element normalizacji stosunków z tym krajem. W porozumieniu w tej sprawie pośredniczyły Stany Zjednoczone.

Sudańska telewizja państwowa poinformowała, że Sudan i Izrael zgodziły się na "normalizację" wzajemnych relacji i zakończenie "stanu agresji". Ten przekaz był cytatem z komunikatu w sprawie porozumienia podpisanego przez władze Sudanu, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W dokumencie czytamy, że rozmowy w tej sprawie prowadzili prezydent USA Donald Trump, premier Izraela Benjamin Netanjahu, premier Sudanu Abdalla Hamdok oraz przewodniczący Tymczasowej Rady Wojskowej Sudanu, Abdel Fattah al-Burhan.

Elementem porozumienia jest między innymi zdjęcie przez Amerykanów Sudanu z listy państw sponsorujących terroryzm.


Posłuchaj

48:59
Porozumienie Sudan-Izrael. Krok w stronę normalizacji obustronnych stosunków (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Z punktu widzenia bezpieczeństwa Izraela to kluczowe porozumienie, nawet ważniejsze niż to z Bahrajnem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Sudan od lat odgrywał rolę hubu w przemycie broni dla Hamasu  podkreśla Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

 Pamiętajmy, że to nie jest jeszcze oficjalne nawiązanie stosunków dyplomatycznych ani akt o charakterze traktatu międzypaństwowego. To tylko deklaracja, choć szalenie ważna dla bezpieczeństwa, to jednak w wymiarze politycznym znacznie bardziej miękka niż się to przedstawia. Porozumienie będzie zatwierdzone przez władze Sudanu po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych w tym kraju  zaznacza dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Sudan od kilku dekad był w stanie wojny z Izraelem. Teraz stanie się piątym krajem arabskim, który podpisał porozumienie pokojowe z tym krajem. W ostatnich tygodniach Amerykanie pośredniczyli w analogicznych umowach Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem.

W audycji ponadto:
  • Europa w czasie pandemii  Francja i Niemcy wprowadzają lockdown.
  • Białoruś  w poniedziałek strajki w całym kraju i protesty na dużą skalę.
  • USA i ostatnie dni przed wyborami prezydenckimi.
  • Litwa po II turze wyborów parlamentarnych. Jaki wpływ będzie miała nowa koalicja na relacje z Polską i czy Polacy na Litwie będą mieli wpływ na politykę tego kraju i dlaczego jedna z partii  Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin  zaskarża wyniki wyborów. 

***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Kamil Zalewski (korespondent Polskiego Radia w Wilnie) 
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 15.08

IAR/mk

Polecane