Jakie jest znaczenie porozumienia Izraela z Sudanem?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 16:00
Sudan uznał państwo Izrael. To element normalizacji stosunków z tym krajem. W porozumieniu w tej sprawie pośredniczyły Stany Zjednoczone.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/motioncenter

Sudańska telewizja państwowa poinformowała, że Sudan i Izrael zgodziły się na "normalizację" wzajemnych relacji i zakończenie "stanu agresji". Ten przekaz był cytatem z komunikatu w sprawie porozumienia podpisanego przez władze Sudanu, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W dokumencie czytamy, że rozmowy w tej sprawie prowadzili prezydent USA Donald Trump, premier Izraela Benjamin Netanjahu, premier Sudanu Abdalla Hamdok oraz przewodniczący Tymczasowej Rady Wojskowej Sudanu, Abdel Fattah al-Burhan.

Elementem porozumienia jest między innymi zdjęcie przez Amerykanów Sudanu z listy państw sponsorujących terroryzm.


Posłuchaj
48:59 2020_10_31 15_08_15_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Porozumienie Sudan-Izrael. Krok w stronę normalizacji obustronnych stosunków (Świat i ludzie/Trójka)

 

 Z punktu widzenia bezpieczeństwa Izraela to kluczowe porozumienie, nawet ważniejsze niż to z Bahrajnem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Sudan od lat odgrywał rolę hubu w przemycie broni dla Hamasu  podkreśla Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

 Pamiętajmy, że to nie jest jeszcze oficjalne nawiązanie stosunków dyplomatycznych ani akt o charakterze traktatu międzypaństwowego. To tylko deklaracja, choć szalenie ważna dla bezpieczeństwa, to jednak w wymiarze politycznym znacznie bardziej miękka niż się to przedstawia. Porozumienie będzie zatwierdzone przez władze Sudanu po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych w tym kraju  zaznacza dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Sudan od kilku dekad był w stanie wojny z Izraelem. Teraz stanie się piątym krajem arabskim, który podpisał porozumienie pokojowe z tym krajem. W ostatnich tygodniach Amerykanie pośredniczyli w analogicznych umowach Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem.

W audycji ponadto:
  • Europa w czasie pandemii  Francja i Niemcy wprowadzają lockdown.
  • Białoruś  w poniedziałek strajki w całym kraju i protesty na dużą skalę.
  • USA i ostatnie dni przed wyborami prezydenckimi.
  • Litwa po II turze wyborów parlamentarnych. Jaki wpływ będzie miała nowa koalicja na relacje z Polską i czy Polacy na Litwie będą mieli wpływ na politykę tego kraju i dlaczego jedna z partii  Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin  zaskarża wyniki wyborów. 

***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Kamil Zalewski (korespondent Polskiego Radia w Wilnie) 
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 15.08

IAR/mk

Czytaj także

Przewrót w Kirgistanie: niezwykła rewolucja w niezwykłym kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:15
Od 4 października, gdy odbyły się unieważnione później wybory parlamentarne, w Kirgistanie trwa kryzys polityczny, a w stolicy dochodzi do starć. Nie jest jasne kto i w jakim zakresie kontroluje sytuację. To już trzecia tego typu zwierucha w tym kraju w ciągu ostatnich 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalny atak pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 16:00
Francja jest wstrząśnięta po brutalnym morderstwie nauczyciela historii w podparyskiej miejscowości. Mężczyźnie odcięto głowę. Do zamachu doszło niedaleko szkoły, w której prowadził lekcje na temat wolności słowa. W ich trakcie pokazywał m.in. karykatury Mahometa.
rozwiń zwiń