Trump – Biden: głosy już policzone, ale walka wciąż trwa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 16:15
W Ameryce podliczono już wszystkie głosy. Zwycięstwo Joe Bidena ogłosiły już media, jednak urzędujący prezydent Donald Trump wciąż nie pogratulował swojemu przeciwnikowi. Co to oznacza i wg jakiego scenariusza mogą potoczyć się wydarzenia w USA?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/ kovop58

mid-epa COVID badanie Belgia 1200.jpg
Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Wiele kontrowersji wzbudza postawa prezydenta Trumpa, który zarzuca fałszerstwa wyborcze swoim przeciwnikom. Demokraci i Joe Biden odpierają te zarzuty, mówiąc, ze nie ma na to dowodów. – Nie jest tak, że to media ogłosiły zwycięstwo Bidena. One tylko raportują to, co wynika z policzenia głosów. Tak samo się zachowywały w poprzednich wyborach, w roku 2016 i wcześniej – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.


Posłuchaj
50:03 2020_11_14 15_07_48_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Głosy podliczone, ale wyników ostatecznych wciąż nie ma (Świat i ludzie/Trójka)

– Podliczono już wszystkie głosy i Joe Biden uzyskał 306 głosów elektorskich, a Donald Trump 232. Więc, z tego punktu widzenia, rezultat wyborów jest jasny i media mają prawo to raportować. Natomiast prezydent Trump, jako kandydat, który przegrał, może użyć środków prawnych do podważenia wyników wyborów – tłumaczy prezes Bonikowska.

– Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone są krajem federalnym i mają ten anachroniczny - jak niektórzy uważają - system głosowania na elektorów w poszczególnych stanach, a następnie podliczania głosów elektorskich. Kto jest prezydentem USA, dowiadujemy się po ogłoszeniu wyników głosowania elektorów – dodaje Jarosław Guzy z działu zagranicznego PAP.

W audycji także:

  • Górski Karabach – jest rozejm. Armenia poniosła bolesną porażkę, ale kto jest tak naprawdę wygranym w tym konflikcie: Azerbejdżan, Rosja czy Turcja? Władimir Putin mówi o czterech tysiącach zabitych, dwa razy więcej jest rannych, a dziesiątki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy...
  • Szczepionka na koronawirusa – przełom w walce z pandemią? Dwie firmy ogłosiły, że ich produkty mają 90-procentowa skuteczność. Mówi się o wielkiej nadziei, ale też padają pytania o sprawiedliwe dostawy dla potrzebujących w różnych krajach świata.
  • Czy Etiopii grozi wojna domowa? Co dzieje się w kraju, którego premier rok temu odebrał Pokojową Nagrodę Nobla. Dlaczego wojsko rządowe toczy walki z armią ludu Tigrów? Są raporty o zbrodniach wojennych przez nich popełnionych... Co jest prawdą, a co fałszem w tym zamkniętym dla świata konflikcie?

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (dział zagraniczny PAP), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 15.07

pr

Czytaj także

Trump-Biden: policzenie głosów nie zakończy walki o Biały Dom

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 09:00
Od 120 lat nie widziano tylu Amerykanów głosujących w wyborach prezydenckich. Na informację, kto zdobędzie 270 głosów elektorskich, czeka cały świat. Tymczasem wciąż trwa liczenie głosów i wydaje się, że w pojedynku Donalda Trumpa z Joe Bidenem ten drugi jest bliższy zwycięstwa. Jednak nawet zakończenie liczenia głosów nie zakończy tej walki: wciąż urzędujący prezydent Trump już zapowiedział protesty wyborcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:15
Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji i w Austrii bardzo mocno wpłynęły na politykę nad Sekwaną. Obcięcie głowy podparyskiemu nauczycielowi za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa oraz równie brutalne morderstwo trzech osób w bazylice Notre-Dame w Nicei spowodowały, że politycy francuscy zaczęli mówić o terrorystycznym zagrożeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa. Prof. Płóciennik: pojawia się wiele pytań

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 18:40
- Uzyskujemy narzędzie, które pozwoli kontrolować pandemię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o szczepionce na koronawirusa prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy szczepionka firm Pfizer i BioNTech spełni pokładane w niej nadzieje?
rozwiń zwiń