Jakie wyzwania stoją przed nową administracją prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 16:00
Donald Trump deklaruje, że opuści Biały Dom, jeśli Kolegium Elektorskie zatwierdzi Joe Bidena na nowego prezydenta USA. Sam Biden zaprezentował część swojej administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i sprawy zagraniczne. Nowy sekretarz stanu Antony Blinken musi jeszcze uzyskać akceptację Senatu.
Joe Biden
Joe BidenFoto: VP Brothers / Shutterstock.com

 Administracja Bidena nie będzie nową odsłoną administracji Obamy, choć na pewno przejdzie dużo elementów z tego "obamowego" myślenia. Liczę na to, że Biden jest bardziej doświadczony niż Obama w momencie, gdy obejmował urząd  mówi dr Małgorzata Bonikowska i podkreśla, że administracja nowego prezydenta USA, wywodzącego się z obozu Demokratów, będzie sięgała po polityków znanych z czasów administracji Baracka Obamy, czego najlepszym przykładem jest właśnie Antony Blinken, który w tamtym czasie był zastępcą Johna Kerry'ego, pełniącego funkcję sekretarza stanu.


Posłuchaj
50:34 2020_11_28 15_08_17_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Nowa administracja USA w obliczu wyzwań w polityce wewnętrznej i międzynarodowej (Świat i ludzie/Trójka)

 

Ponadto w audycji:

  • Obecny sekretarz stanu Mike Pompeo doprowadził najprawdopodobniej do historycznego spotkania premiera Izraela z saudyjskim księciem Mohamedem bin Salmanem. I to na terenie Arabii Saudyjskiej w budowanym mieście przyszłości NEOM! Obaj politycy nie potwierdzają tych sensacyjnych informacji, ale wszystko wskazuje, że Benjamin Netanjahu poleciał do Arabii Saudyjskiej. 
  • W Teheranie zginął "ojciec irańskiego programu atomowego". Od lat Izrael był na jego tropie. Czy Iran odpowie atakami na Amerykanów w Iraku, czy Izraelowi grozi rewanż sojusznika ajatollahów, libańskiego Hezbollahu?   
  • Światowy wyścig po szczepionkę wchodzi w fazę decydującą. Europejska Agencja Leków wydaje odpowiednie certyfikaty, wprowadzające lek na rynek Starego Kontynentu. I zapowiada taką zgodę do świąt Bożego Narodzenia. Czy mówimy o rywalizacji pomiędzy koncernami farmaceutycznymi i jak ważny jest kraj producenta szczepionki? Czy polityka będzie decydowała o podziale w świecie wyprodukowanych szczepionek?
  • Prezydent Alaksandr Łukaszenka zaskoczył oświadczeniem, że nie będzie prezydentem w chwili uchwalenia nowej konstytucji. Jak na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie, ale taka deklaracja pada po wizycie w Mińsku szefa rosyjskiej dyplomacji.
  • W Bangkoku dziesiątki tysięcy ludzi protestują i domagają się, by król Rama X oddał kontrolę nad finansami monarchii. Krytykują go za rozpustę i rozrzutność, a w Tajlandii za takie słowa potępienia władcy grozi kara 15 lat więzienia. Jeszcze nikt nigdy publicznie nie krytykował monarchii. Kilka osób zginęło, a kilkaset jest rannych w starciach z policją. Dlaczego Tajowie chcą zmian w konstytucji i ograniczenia roli króla w życiu politycznym kraju?
  • Wspomnienie Diego Armando Maradony, argentyńskiego giganta futbolu, który zmarł 25 listopada. 

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych) oraz Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny "Dziennika Gazety Prawnej"), dr Michał Lubina (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego) 
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 15.08

Czytaj także

Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 23:15
Przed rokiem, 17 listopada 2019 roku, w mieście Wuhan rozpoznano pierwszy przypadek COVID-19, koronawirusa, który zmienił świat. A jak dzisiaj funkcjonują Chiny? Na zewnątrz prezentują się jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą pozornie twardą powłoką skrywają się realne, bardzo poważne problemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenko coraz brutalniejszy wobec opozycji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 16:15
Białoruskie siły bezpieczeństwa zamordowały aktywistę, 31-letniego Romana Bandarenkę. Na cmentarzu żegnały go tysiące ludzi. Tymczasem zatrzymano dziennikarkę, która wyśledziła, jak władze zacierały tropy prowadzące do jego zabójców. Na Białorusi powiało chłodem, jakiego jeszcze nie znano. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 23:15
Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
rozwiń zwiń