Od pierwszego zakażenia do pierwszej szczepionki. Rok z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:00
Rok temu pojawiły się pierwsze oznaki, że świat czeka pandemia koronawirusa. W chińskim szpitalu w Wuhanie coraz częściej rozmawiano o "dziwnej chorobie atakującej płuca".
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Miriam Gil Albert

chiny partia komunistyczna free 1200
Fakty i mity o współczesnych Chinach

Do dzisiaj świat zmaga się z wirusem – w Stanach Zjednoczonych aplikuje się pierwsze w świecie szczepionki na COVID-19. Kolejni czołowi politycy zakażają się, a kraje Europy wprowadzają obostrzenia w kontaktach społecznych. Doszło nawet do konfliktu polityczno-gospodarczego pomiędzy Chinami a Australią. Australia chce śledztwa, by ostatecznie wyjaśnić pojawienie się wirusa, Chiny w odwecie nałożyły cła na towary z tego kraju. W przyszłym miesiącu do Wuhanu jedzie międzynarodowa grupa ekspertów z WHO – czy uda im się wyjaśnić zagadkę COVID-19?

Posłuchaj
45:16 2020_12_19 15_11_22_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Koronawirus. Rok pandemiczny (Świat i ludzie/Trójka)

Jak zaznaczyła już na wstępie prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, przyczyn konfliktu pomiędzy Chinami i Australią oraz Stanami Zjednoczonymi nie należy szukać tylko w pandemii. – Pomimo zwycięstwa w amerykańskich wyborach Joe Bidena, problem Chin pozostaje. Amerykanie, ale i większość państw świata, w tym Australia, mają deficyt w handlu z Chinami. Kraje Azji i Pacyfiku czują się coraz bardziej zagrożone. Amerykanie są obecni, ale pozostaje pytanie, czy będą reagować tak szybko, jak Australijczycy by tego chcieli – tłumaczy ekspert.

Ponadto w audycji:

  • Aleksiej Nawalny, wielki przeciwnik Władimira Putina, dochodzi do zdrowia w Berlinie, gdzie leczy się po próbie otrucia kilka miesięcy temu. Jednak w tej sprawie dochodzą coraz to nowsze i sensacyjne informacje. Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że to funkcjonariusze rosyjskiej "bezpieki" FSB stali za zamachem na jego życie. Co więcej, do drzwi jednego z nich zapukała dziennikarka CNN.
  • Świat według Władimira Putina jest pełen zachodnich agentów czyhających, by zaatakować lub ośmieszyć Rosję. Wyścig zbrojeń trwa, a głównym rywalem są Stany Zjednoczone. Słowa, które padły na dorocznej konferencji prasowej z ust prezydenta Rosji, powinny zastanowić. Czy są ostrzeżeniem przed jeszcze bardziej agresywną polityką Kremla?
  • Prezydent Ukrainy ma problemy z poparciem. Dla 40 procent Ukraińców Wołodymyr Zełenski jest "politycznym rozczarowaniem" roku.
  • Arabska Wiosna wybuchła 10 lat temu. Co było jej przyczyną, jakie nadzieje dawała, co stracono i dlaczego przyniosła trzy tak okrutne wojny: w Syrii, Libii i Jemenie. Obalono dyktatorów panujących często nawet ponad 30 lat, a w ich miejsce wprowadzili się jeszcze bardziej okrutni władcy tak jak w Egipcie.

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny "Dziennika Gazety Prawnej")
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 15.09

kr

Czytaj także

Jakie wyzwania stoją przed nową administracją prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 16:00
Donald Trump deklaruje, że opuści Biały Dom, jeśli Kolegium Elektorskie zatwierdzi Joe Bidena na nowego prezydenta USA. Sam Biden zaprezentował część swojej administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i sprawy zagraniczne. Nowy sekretarz stanu Antony Blinken musi jeszcze uzyskać akceptację Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcia przed negocjacyjnym szczytem Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 16:15
Nadchodzący tydzień ma być decydujący dla negocjacji budżetowych UE oraz wspólnotowego funduszu odbudowy. Polska i Węgry twardo negocjują na temat wiązania praworządności z budżetem Unii Europejskiej i jej funduszem odbudowy. Czy Bruksela będzie chciała kompromisu w tej sprawie i dlaczego pojawił się pomysł na wiązanie kwestii finansowych z pojęciem praworządności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po szczycie w Brukseli: kurz opada, co pozostaje?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:15
Nie było weta Polski i Węgier. Z czego więc na szczycie w Brukseli zrezygnowano i co pozostało z rozporządzenia o praworządności? Wracają też rozmowy o wykorzystaniu funduszu odbudowy oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej. We Włoszech wybuchła już z tego powodu pierwsza kłótnia polityczna i pojawiła się groźba upadku rządu. Ponadto Unia zgodziła się na ostrzejsze normy klimatyczne na najbliższe lata.
rozwiń zwiń