Czy Donald Trump zostanie wyeliminowany z polityki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 16:15
Izba Reprezentantów opowiedziała się za impeachmentem Donalda Trumpa. Dlaczego Demokraci chcą ukarania prezydenta, skoro ten ustępuje? Co dalej z Partią Republikańską? Czy zablokowanie kont prezydenta USA na Twitterze i Facebooku ukazuje nową twarz mediów społecznościowych?
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JASON SZENES
shutterstock afryka 1200.jpg
Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?
Oskarżenie prezydenta Trumpa o "podżeganie do powstania" przeszło przez Izbę Reprezentantów, teraz sprawa będzie toczyła się w Senacie. Tymczasem Waszyngton szykuje się do zaprzysiężenia Joe Bidena: 20 tysięcy członków Gwardii Narodowej pilnuje spokoju w stolicy USA.
Posłuchaj
50:13 2021_01_16 15_07_32_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Co dalej z Trumpem? Co dalej z Ameryką? (Świat i ludzie/Trójka)
– Demokraci chcą zapobiec politycznemu powrotowi Trumpa za cztery lata. Jeśli byłby obciążony zarzutami, że to on spowodował śmierć pięciu osób w efekcie ataku na Kapitol, to wyrok mógłby mu zakazywać działalności publicznej, politycznej – tłumaczy dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. – To precedens, gdyż nigdy wcześniej w historii Stanów Zjednoczonych tego nie było – dodaje.
– Aby to przeszło w Senacie, Demokraci będą potrzebowali co najmniej 17 głosów Republikanów. A o to będzie bardzo trudno – dodaje Jarosław Guzy z PAP. – Wygląda na to, że teraz Demokraci stawiają na antytrumpizm jako platformę polityczną. A to wg mnie oznacza, że nie mają długoterminowej agendy na czas prezydencji Joe Bidena – wyjaśnia.
W audycji ponadto:
  • gorąco w polityce w Europie – kryzys koalicji we Włoszech, upadł rząd w Holandii, a niemieccy chrześcijańscy demokraci wybierają w sobotę nowego przewodniczącego. Być może będzie to nawet kandydat na przyszłego kanclerza – "era Angeli Merkel" kończy się we wrześniu tego roku;
  • czy bloger i wróg Kremla, niedawno prawie otruty Aleksiej Nawalny wróci do Moskwy? Ma wykupiony bilet na 17 stycznia, rosyjski wymiar sprawiedliwości już zapowiada jego aresztowanie;
  • wybory w nazywanej Perłą Afryki Ugandzie – czy rządzący coraz twardszą ręką od 1986 roku Yoweri Museveni utrzyma władzę, czy może jednak dojdzie do zmiany i prezydentem zostanie młody Bobi Wine – muzyk i polityk, z którym młodzi Ugandyjczycy wiążą ogromne nadzieje. Ten pierwszy już się ogłosił zwycięzcą...

Joe Biden certified as next US president hours after attack on Capitol/YouTube Guardian News
***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (komentator spraw międzynarodowych, dział zagraniczny Polskiej Agencji Prasowej), dr Jędrzej Czerep (znawca spraw Afryki, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 15.07
pr

Czytaj także

Adamski o Trumpie: realizuje politykę przez media społecznościowe, jest absolutnie niesterowalny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:52
- Donald Trump doskonale zna wszystkie mechanizmy działania mediów, również mediów nowoczesnych - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Adamski, dziennikarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy podzielonej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 16:15
Od dramatycznych wydarzeń w środę, kiedy tłum zwolenników wciąż jeszcze urzędującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnął do Kapitolu i przerwał obrady Kongresu, nic się nie wydarzyło. Ameryka, jakby przerażona tym, co się stało, uspokoiła się. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku – wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twitter zamknął konto Trumpa. Komisarz UE za prawnym ustaleniem odpowiedzialności mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:05
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wezwał do prawnego ustalenia odpowiedzialności mediów społecznościowych za publikacje. Polityk wskazuje, że "szef firmy może »wyłączyć głośnik« prezydenta USA bez żadnej kontroli i przeciwwagi" i przywołuje przykład blokady profili Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń