Czy w USA jest możliwe ponadpartyjne porozumienie?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:15
Audycja w dużej części była poświęcona Stanom Zjednoczonym i zmianom na najwyższym stanowisku w państwie. Skończyła się kadencja Donalda Trumpa, a jego miejsce zajął Joe Biden. Od czego rozpoczął swoją prezydenturę? Jakie zmiany w amerykańskiej polityce już nastąpiły, a jakie wkrótce nastąpią?
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

chiny partia komunistyczna free 1200
Fakty i mity o współczesnych Chinach

Jednak trzeba pamiętać, że świat się zmienia nie tylko w Stanach Zjednoczonych: w Rosji, po powrocie i aresztowaniu Aleksieja Nawalnego, rozpoczęły się najsilniejsze od kilku lat protesty przeciwko rządom Władimira Putina. Rozmawialiśmy także o tym, co z nich może wyniknąć.


Posłuchaj
51:08 2021_01_23 15_07_41_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Pierwsze dni Joe Bidena w Białym Domu (Świat i ludzie/Trójka)

– Wizja, że Joe Biden jest w stanie zjednoczyć kraj, to jest popkulturowe marzenie tej strony, która czuła się niedowartościowana podczas prezydentury Donalda Trumpa. Sam fakt, że znaczna część wyborców republikańskich nie uznaje działań Bidena, wskazuje, że przed nowym prezydentem stoi trudne, by nie powiedzieć beznadziejne, zadanie – ocenia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

– Biden na pewno będzie chciał wykorzystać te dwa "miodowe lata", kiedy będzie miał większość w obu izbach Kongresu. To niezwykle komfortowa sytuacja, marzenie każdego prezydenta. Zresztą podobną sytuację miał także Trump, który wtedy przepchnął np. gigantyczny pakiet podatkowy – dodaje Jakub Kapiszewski z Dziennika Gazety Prawnej.

– Natomiast w kwestii ponadpartyjnego porozumienia przekonamy się wkrótce, kiedy Biden skieruje do kongresu potężny Pakiet Antykryzysowy, który ma kosztować ponad 2 mld dolarów. Republikanie już przebąkują, że dług wewnętrzny zbytnio wzrósł, więc być może ten pakiet trzeba będzie okroić – wskazuje dziennikarz. – I myślę, że to właśnie będzie prawdziwy test, czy jest możliwe to wymarzone porozumienie – kończy.


***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jakub Kapiszewski (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 15.07

pr

Czytaj także

Problemy podzielonej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 16:15
Od dramatycznych wydarzeń w środę, kiedy tłum zwolenników wciąż jeszcze urzędującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnął do Kapitolu i przerwał obrady Kongresu, nic się nie wydarzyło. Ameryka, jakby przerażona tym, co się stało, uspokoiła się. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku – wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 23:00
Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Świat wstrzymuje oddech i zadaje sobie pytania o przyszłość. Co zmieni się pod jego rządami? Jak teraz wyglądać będzie Ameryka? Gośćmi programu byli: Tomasz Wróblewski – dziennikarz, Sławomir Dębski – szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Graca z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy czarnoskóry minister obrony w historii USA. Senat wybrał nowego szefa Pentagonu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 18:06
Amerykański Senat niemal jednomyślnie zatwierdził w piątek generała Lloyda Austina na stanowisko nowego szefa Pentagonu.
rozwiń zwiń