Sprawa Aleksieja Nawalnego. Co zrobi Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 16:00
Na niedzielę zaplanowano w Rosji kolejne protesty żądające uwolnienia wroga Kremla numer jeden, czyli Aleksieja Nawalnego. A tymczasem: film o pałacu Putina wartym prawie 1,5 miliarda dolarów obejrzało w internecie 100 milionów ludzi.
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny podczas rozprawy w sprawie apelacji przeciwko zatrzymaniu w Sądzie Okręgowym w Krasnogorsku pod Moskwą. Aleksiej Nawalny został zatrzymany po przyjeździe do Moskwy z Niemiec 17 stycznia 2021 roku
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny podczas rozprawy w sprawie apelacji przeciwko zatrzymaniu w Sądzie Okręgowym w Krasnogorsku pod Moskwą. Aleksiej Nawalny został zatrzymany po przyjeździe do Moskwy z Niemiec 17 stycznia 2021 rokuFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

 Ponieważ film miał napisy w języku angielskim, nie do końca wiemy, ile osób obejrzało go w Rosji, a ile poza jej granicami  podkreśla dr Agnieszka Bryc, która zaznacza, że sukces tego przedsięwzięcia jest imponujący.  W Rosji prezydent Putin upowszechnił swoją narrację, swój obraz świata i polityki głównie za sprawą tradycyjnych mediów: telewizji, radia i prasy. Nawalny znalazł sposób: postawił na duże miasta i młodych, którzy naturalnie operują w sieci  dodaje.

Z kolei dziennikarz Michał Potocki, który był w rezydencji Wiktora Janukowycza oraz pałacu prezydenckim w Kazachstanie, mówi, że choć trudno porównywać te miejsca z willą prezydenta Putnia, to warto podkreślić cechy wspólne.  To, co łączy te wszystkie rezydencje, to galopujący kicz, absolutnie bezsensowne nagromadzenie złota, marmuru  ocenia dziennikarz. 


Posłuchaj
51:23 2021_01_30 15_06_54_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Nawalny kontra Putin. Konflikt wagi międzynarodowej (Świat i ludzie/Trójka)

 

Co się wydarzy, kiedy do Moskwy przyleci szef unijnej dyplomacji  czy zada pytanie o ten luksusowy symbol dyktatury prezydenta Rosji. Oczywiście głównym tematem będzie aresztowany Aleksiej Nawalny i 4 tysiące jego zwolenników demonstrujących w ubiegły weekend. Z Władimirem Putinem rozmawiał przez telefon nowy amerykański prezydent. Joe Biden pytał o Nawalnego, ale także o ingerencję rosyjskich służb w amerykańskie wybory.

Дворец для Путина. История самой большой взятки / Алексей Навальный

Ponadto w audycji: 

  • czy na Białorusi reżim buduje "obozy" dla opozycjonistów  takie wstrząsające informacje podał portal Radio Free Europe/Radio Liberty;
  • prezydent Chin ostrzega przed nową zimną wojną na świecie. Co ma na myśli i czy nie mamy tu przypadkiem hipokryzji politycznej drugiego mocarstwa światowego? 70 polityków z państw najbardziej uprzemysłowionych apeluje, by przeciwstawiać się ekspansji Państwa Środka w sferze nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji i sieci 5G;
  • Unia Europejska w sporze z producentem szczepionek  AstraZenecą. Ten koncern oraz BioNTech/Pfizer, kolejny potentat na rynku, ograniczają dostawy w Europie  tłumaczą się brakiem możliwości produkcji. Jak wygląda polityka szczepionkowa na świecie i dlaczego Izrael jest liderem szczepień (już 1,5 miliona jego mieszkańców dostało drugą dawkę szczepionki). Według BBC w Europie podano szczepionkę ponad 8 milionom ludzi;
  • mówimy także o tych przywódcach na Bliskim Wschodzie, którzy upadli, oraz o tych, którzy przetrwali na Bliskim Wschodzie Arabską Wiosnę. Mija 10 lat od słynnego "Dnia Gniewu" na placu Tahrir w Kairze. Bunt społeczny Arabów przetoczył się po całym regionie. Co przyniósł nowego, a co w tym czasie zniszczył?

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), dr Magdalena el Ghamari (Collegium Civitas)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 15.06

Czytaj także

Czy Donald Trump zostanie wyeliminowany z polityki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 16:15
Izba Reprezentantów opowiedziała się za impeachmentem Donalda Trumpa. Dlaczego Demokraci chcą ukarania prezydenta, skoro ten ustępuje? Co dalej z Partią Republikańską? Czy zablokowanie kont prezydenta USA na Twitterze i Facebooku ukazuje nową twarz mediów społecznościowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
rozwiń zwiń