Jerozolima – miasto trzech religii

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 16:15
Świąteczne wydanie programu "Świat i ludzie" poświęcone było Jerozolimie, miastu tak samo ważnemu dla chrześcijan, jak Żydów i muzułmanów. Wąskie uliczki przenoszą pielgrzymów natychmiast w niezwykłą, skomplikowaną i fascynującą zarazem przeszłość. Przewodnikiem był Przemysław Kulawiński, dr historii kościoła, archeolog, prawnik, który przez pewien czas mieszkał w Jerozolimie.
Widok na Jerozolimę
Widok na JerozolimęFoto: pixabay.com/max_gloin

Arabska wiosna Libia Syria wojna 1200.jpg
Dwie wojny. 10 lat konfliktu w Syrii i Libii

Podróż po jerozolimskim Starym Mieście zaczynamy przy Bramie Damasceńskiej, na znajdującym się przy niej arabskim targu, suku. Ta najładniejsza z bram skierowana jest w kierunku północno-zachodnim, a wychodzące z niej drogi prowadzą w kierunku Nablusu i dalej – Damaszku. Dwie wieże obramowujące samą bramę, wejście do miasta, zawdzięczamy Sulejmanowi Wielkiemu.


Posłuchaj
54:01 2021_04_03 14_04_40_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Radiowa wędrówka po Jerozolimie z dr Przemysławem Kulawińskim (Świat i ludzie/Trójka)
 

– Co ciekawe, ta brama nie jest prosta na przestrzał: ma kształt litery L i w środku zakręca. Zachęcam także wszystkich, którzy będą w Jerozolimie, aby poza wizytą w Bazylice Grobu Pańskiego, przyjrzeli się murom obronnym miasta. Widać, jak te mury różnią się od siebie: te poziomy, te różnice budowania od czasów najstarszych do Saladyna, Krzyżowców i Sulejmana – mówi Przemysław Kulawiński. – Można powiedzieć, że kiedy ktoś przyjeżdża do Jerozolimy, wsiada do machiny czasu i cofa się w przeszłość. To jest niesamowite – dodaje.

Fayrouz Good Friday 2010 by Reema Rahbany/YouTube Fayrouz Productions


– Ważny jest też kolor tych murów, który przechodzi od bardzo ciemnego aż do bardzo jasnego, piaskowego. I jeszcze zapach tych murów: zapach Jerozolimy zaczyna się właśnie od Bramy Damasceńskiej. Jestem przekonany, że nie zmienił się od tysiąca lat. To miks zapachów: lekko kiszony, mieszany ze świeżymi ziołami, falafelem, kebabem - wylicza dr Kulawiński. – Dla niektórych wjazd do Jerozolimy to zjedzenie przepysznej shoarmy w niepozornej budce, od lat takiej samej. I jest jeszcze drugie takie miejsce: codziennie wieczorem przed Bramę przyjeżdża wózeczek z dwoma panami i oni robią mistrzowskie falafele (kotleciki z soczewicy) – wskazuje trójkowy gość.

Fayrouz Good Friday 2011 by Reema Rahbany/YouTube Fayrouz Productions

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Przemysław Kulawiński (dr historii kościoła, archeolog, prawnik)
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 14.04

pr/kr

Czytaj także

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 23:00
Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawe protesty w Azji. Birma, Bangkok, Hongkong. Kto ucierpi, a kto zyska?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 23:05
Od wybuchu protestów w Birmie, w lutym tego roku, życie straciło już kilkaset osób. Rośnie siła społecznego sprzeciwu i nasilają się też brutalne zachowania wojskowej junty. Jak zakończy się spór o przejęcie władzy? Czy Chiny wykorzystają protesty, by umocnić swoją pozycję w regionie i zaostrzyć rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Piątek w tradycji ludowej. Jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 06:30
Wielki Piątek jest dla chrześcijan bardzo ważny. Jego postrzeganie odcisnęło swoje piętno także na tradycji ludowej. Dzień ten uważany był za żałobny. Wstrzymywano się od przeglądania w lustrze, kłótni oraz głośnych rozmów. Jakie jeszcze tradycje wiążą się z Wielkim Piątkiem? 
rozwiń zwiń