Żonglerka, czyli medytacja nieco inaczej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:45
Miłosz Bałdyga żonglerką zajmuje się od ośmiu lat. Na prowadzonych przez siebie warsztatach pokazuje, że ten rodzaj aktywności nie jest tylko cyrkową sztuczką, ale i sposobem na relaks, rozwijanie swojego mózgu i pokonanie słabości. –Kiedy już opanujemy podstawowe tricki, jest to jak stan medytacji. Skupiamy się w stu procentach na tym, co robimy i nie myślimy o niczym innym – mówi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Viktor Hladchenko


Posłuchaj
04:36 2020_06_30-11-37-17_Byle_do_13.mp3 Lekcja żonglerki z Miłoszem Bałdygą (Byle do 13/Trójka)

 

– Żonglowanie, jak wynika z badań, które robiłem do pracy magisterskiej, większość osób postrzega jako sposób na relaks i na odstresowanie się. Jesteśmy tu i teraz, dzięki czemu możemy się odłączyć od swoich problemów i poprawić swoje samopoczucie – mówi bohater materiału Gabrieli Darmetko, który opanował już sztukę żonglowania sześcioma piłeczkami, a obecnie pracuje nad włączeniem do swoich pokazów kolejnej.

Miłosz Bałdyga w akcji/Gabriela Darmetko

Żonglerkę można uprawiać na stojąco i na siedząco, urozmaicając sobie przerwę w pracy. Pobudza ciało i umysł – buduje nowe połączenia pomiędzy komórkami w mózgu, poprawia krążenie krwi i poszerza pole widzenia, dzięki czemu jest wykorzystywana w terapii dla osób z urazami neurologicznymi, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i przydaje się w kursach szybkiego czytania. 

Jak widać, taki sposób na aktywność, przynosi mnóstwo korzyści, ale jak zacząć? – Najlepiej jest zacząć od jednej piłeczki – niewiele osób wie, że trzeba to robić krok po kroku. Zaczynałem od nauki żonglowania jedną piłeczką, potem dwiema, a potem trzema. Jak już opanowałem żonglowanie, nauczyłem się chodzić na slacklinie (specjalnej taśmie rozpiętej pomiędzy drzewami – przyp.red.), a potem robić jedno razem z drugim – tłumaczy Szymon Bałdyga.

Dla bohatera dzisiejszej audycji żonglerka połączona z chodzeniem po slacklinie do bułka z masłem/ Gabriela Darmetko

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Piotr StelmachGabriela Darmetko
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 11.37

kr

Czytaj także

Współzałożyciel wytwórni Kayax: chcemy móc grać

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:20
– Chcemy wrócić do pracy, zwrócić uwagę na trudną sytuację całej branży i to nie tylko artystów, których znamy i uwielbiamy, tylko całych wielkich rodzin, które przy tych koncertach pracują – mówił Tomasz Tomik Grewiński, manager i współzałożyciel wytwórni Kayax, komentując udział w akcji Otwieramy Koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy do "Psychodni" nie tylko dla piesków!

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:20
Uwaga, miłośnicy zwierząt! Otwieramy "Psychodnię" – audycję, w której behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk pomaga właścicielom czworonogów i nie tylko w sprawach kluczowych dla ich wychowania.
rozwiń zwiń