Mądra pomoc według siostry Małgorzaty Chmielewskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:30
Tematem przewodnim czwartkowej wspólnej audycji Michała Olszańskiego i Michała Margańskiego było mądre pomaganie. Nie mogło wobec tego zabraknąć kilku słów od siostry Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej wspólnoty "Chleb Życia". 
Siostra Małgorzata Chmielewska
Siostra Małgorzata Chmielewska Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj
08:27 2020_07_02-11-22-34_Byle_do_13.mp3 Siostra Małgorzata o tym, jak pomagać mądrze (Byle do 13/Trójka)

 

Siostra Małgorzata Chmielewska obecnie przebywa we wsi Nagorzyce w województwie świętokrzyskim, gdzie pomaga m.in. zapewnić równy start miejscowym dzieciom i młodzieży oraz remontować domy potrzebujących rodzin. Niemal całe swoje życie poświęca czemuś, co można nazwać sensowną pomocą. No właśnie, na czym ta sensowna, mądra pomoc polega?

Czytaj także:

– Sensowną pomoc można podzielić na dwa gatunki. Pierwszy polega na tym, że jeżeli staje przede mną człowiek głodny, nie zastanawiam się długo, tylko po prostu daję mu jeść. Drugi gatunek to pomoc długofalowa, kiedy staram się, żeby ludzie mogli rozwijać się, żyć w godnych warunkach, być samodzielni. Jeżeli nie mogą być samodzielni, staram się, żeby znaleźli właściwą opiekę i odzyskali swoją godność. Pomagam, myśląc, co temu człowiekowi jest rzeczywiście potrzebne. Człowiek, któremu pomagamy, musi też w którymś momencie dać coś od siebie, o ile jest w stanie – odpowiada siostra Małgorzata Chmielewska.

O łataniu rzeczywistości: Siostra Małgorzata Chmielewska at TEDxWarsaw/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał OlszańskiMichał Margański
Gość: Siostra Małgorzata Chmielewska (siostra zakonna, przełożona wspólnoty "Chleb Życia", autorka książki "Cerownie życia")
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 11.37

kr

Czytaj także

W czym może pomóc "Telefon Serdeczności"?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:45
– "Telefon Serdeczności" to odpowiedź na potrzebę rozmowy, komunikacji ze światem, ale też pomocy w sprawach takich jak np. podanie numeru do urzędu czy przychodni – mówi Pani Małgorzata, która na co dzień pracuje w Zespole Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerze na pomoc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:40
Tysiące własnoręcznie uszytych maseczek i dostarczonych paczek z żywnością i zakupami, setki skręconych przyłbic ale nie tylko…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diabetofon – codziennie dla diabetyków i ich bliskich

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:54
Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów chorych na cukrzycę. Jeżeli więc potrzebują oni porady w związku ze swoim stanem zdrowia, mogą skorzystać z Diabetofonu. O infolinii stworzonej z myślą o diabetykach i ich rodzinach opowiedziała prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow.
rozwiń zwiń