Igor Herbut o płycie "Chrust": to jak drzwi to innego świata

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:49
– Bardzo często dla mnie na tym albumie jest dużo treści, więcej niż tej  pisanej, w dialogu instrumentów, w dialogu improwizacji i motywów – mówił Igor Herbut, opowiadając o swoim pierwszym solowym albumie zatytułowanym "Chust". 
Założyciel i wokalista zespołu LemON Igor Herbut podczas koncertu
Założyciel i wokalista zespołu LemON Igor Herbut podczas koncertuFoto: PAP/Marcin Obara

Okładka albumu Igora Herbuta "Chrust" Okładka albumu Igora Herbuta "Chrust"

Czy jest jakiś klucz do albumu "Chrust"? – Chciałbym, żeby słuchacz, który po raz pierwszy słucha tego albumu, zaufał mojej kolejności, mojej chronologii – mówi Igor Herbut, przyznając, że początkowo może to być trudne, także ze względu na język łemkowski, który pojawia się m.in. na początku utworu "Latające słonie". – To jest trochę tak, jakbyś chciał wejść do jakiejś krainy i na początku byłyby wielkie drewniane drzwi, które musisz mocno popchnąć, żeby zobaczyć, co za nimi jest, a później jest już łatwiej – dodaje rozmówca Gabrieli Darmetko i Piotra Stelmacha.  


Posłuchaj
11:44 2020_07_07 10_31_19_PR3_Byle_Do_13.mp3 Igor Herbut o wadze harmonii i inspiracji (Byle do 13/Trójka)

 

– Dałem sobie taką misję, że będę mówił o tym, co czuję, jakie to jest i co jest dla mnie ważne. W tłumie ludzi jedna osoba, która jest w stanie to zrozumieć, zmienić swój świat, świat wokół siebie i się rozwijać. Jestem osobą, która została zainspirowana i staram się inspirować innych ludzi – przyznaje Igor Herbut.


Posłuchaj
07:03 2020_07_07 12_41_15_PR3_Byle_Do_13.mp3 Igor Herbut o swoich spotkaniach z Korą (Byle do 13/Trójka)

 

Fani talentu wokalnego Igora z pewnością nie będą zawiedzeni, albowiem postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej niż dotychczas. Niepowtarzalna barwa, błyskotliwa technika i emocjonalne interpretacje tekstów – na tej płycie są dopracowane do perfekcji. Album „Chrust” to znacznie więcej niż tylko głos i fortepian - to ponad 70 minut muzyki, na które składają się utwory, które nierzadko trwają nawet 7-8 minut. Oprócz premierowych utworów skomponowanych, napisanych, zaaranżowanych instrumentalnie zaśpiewanych i zagranych na fortepianie przez Igora Herbuta, jest również utwór skomponowany do wiersza Leopolda Staffa, który w ubiegłym roku Igor wykonał na żywo w radiowej Trójce.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Piotr Stelmach Gabriela Darmetko
Gość: Igor Herbut (muzyk, wokalista zespołu LemOn)
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 11.gs

mat. prasowe/gs

Czytaj także

Igor Herbut o tożsamości, muzyce i miłości

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 15:00
- Jestem Łemkiem, zawsze byłem i zawsze będę. Musimy wiedzieć skąd jesteśmy, skąd przyszliśmy, bo inaczej nie będziemy wiedzieli, gdzie zmierzamy. Sam LemOn to nie cytryna. "Lem" po łemkowsku znaczy "tylko", a "on" to "włącz", więc "tylko włącz". O to mi chodzi, żeby człowiek w biegu i podążaniu za różnymi rzeczami mógł znaleźć dla siebie czas, oddech - opowiada wokalista grupy.
rozwiń zwiń