Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:50
Imiona mają ogromne znaczenie w każdej kulturze, a wiele osób przypisuje im wręcz magiczną moc. Na czym ta moc polega? Na to i inne pytania w audycji "Byle do 13" odpowiadała dr Magdalena Bulińska z Katedry Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego, autorka wykładu "Imiona magiczne w feminizmie magicznym".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Posłuchaj
13:46 2020_07_16-09-46-47_Byle_do_13.mp3 Prawdziwe znaczenie imion (Byle do 13/Trójka)

 


rodzina rodzice dzieci 1200 free
Najpopularniejsze imiona w Polsce. Resort cyfryzacji opublikował dane

Ludzi często przypisują danemu imieniu konkretne cechy charakteru. Przykładowo, według wielu stron internetowych Michał to indywidualista, pionier i zdobywca, który może liczyć na udaną karierę sportową. Jego liczba do jedynka, a planeta to Jowisz. Co na to ekspertka?

– Imiona są magiczne, ale z bardzo konkretnymi obostrzeniami – zaznaczyła na wstępie dr Magdalena Bulińska. – Nie są magiczne, jak chciałaby to widzieć numerologia czy astrologia. Nie możemy przypisać jakiegoś zespołu cech konkretnemu imieniu w oderwaniu od tej osoby. Nauka nie znajduje uzasadnienia dla takiego postrzegania imion –mówiła.

– Magia imion w antropologii to naśladownictwo, podobieństwo i relacja. Najprostszym przykładem jest dziedziczenie imion po przodkach. W wielu kulturach te relacja była bardzo silna, do tego stopnia, że wierzono, że nowonarodzone dziecko, jest inkarnacją swojego przodka. Poprzez imię dziecko dziedziczyło cechy tej osoby i stawało się jej wcieleniem – wyjaśniła rozmówczyni Michała (sic!) Margańskiego i Michała Olszańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Margański i Michał Olszański
Gość: dr Magdalena Bulińska (Katedra Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego)
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 9.46

kr

Czytaj także

Jak zanurzyć się w lesie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 11:45
– Często bywam w lesie, ale do tej pory przejeżdżałam tamtędy tylko rowerem, byle szybciej. Tymczasem, istnieje sposób na spędzanie czasu i relaks, który wymaga dłuższego zatrzymania się tam – mówi Gabriela Darmetko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co warto wiedzieć o słuchaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 12:29
Co to znaczy słyszeć i czym słyszenie różni się od słuchania? Czy potrafimy słuchać także bez towarzyszącego dźwiękowi obrazu? Jak ćwiczyć słuch? Te i inne pytania zadawał Michał Margański – autor środowej audycji "Nauka słuchania" ekspertom z różnych dziedzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć naszego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
Z tego, jak postrzegamy nasze zwierzęta domowe, może się brać bardzo wiele nieporozumień.
rozwiń zwiń