Morskie głębiny we własnym domu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:15
Dziś w audycji "Byle do 13" Gabriela Darmetko odwiedziła jeden z trzech największych sklepów akwarystycznych w Europie. – Łącznie mamy 100 tys. litrów wody – mówi pracujący tam Tomasz Niewiadomski.
Koralowce w obiektywie Gabrieli Darmetko
Koralowce w obiektywie Gabrieli DarmetkoFoto: Gabriela Darmetko

Posłuchaj
04:23 2020_07_21-11-18-06_Byle_do_13_akwarium.mp3 Gabriela Darmetko w świecie akwarystyki (Byle do 13/Trójka)

 

Na terenie sklepu znajduje się 400 akwariów, a ryby i inne żyjątka, które je zamieszkują, potrzebują do życia określonych warunków. – Woda jest preparowana, przepuszczona przez filtry osmotyczne, które uzdatniają wodę miejską. Następnie my ją zasalamy i tworzymy naturalną wodę morską, która jest zdatna do hodowli koralowców i ryb morskich – wyjaśnia Tomasz Niewiadomski.

W sklepie oprócz ryb, koralowców i krewetek można znaleźć… turboślimaki, które pomagają w walce z glonami.

Akwarium morskie  Foto: Gabriela Darmetko Akwarium morskie Foto: Gabriela Darmetko

Na to, a także na hydrometry, oświetlenie, skałki wapienne i preparaty chemiczne kiedyś mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Dziś ceny stają się coraz bardziej przystępne, a i gabaryty pozwalają na stworzenie akwarium we własnym mieszkaniu. 

– Aktualne trendy pokazują, że możemy mieć akwaria od 30 litrów, tylko w takim akwarium raczej nie możemy mieć ryby. Są gatunki, które są bardzo małe, więc można umieścić w akwarium jedną sztukę, krewetkę i koralowce, głównie miękkie. Najbardziej popularnym akwarium jest akwarium o pojemności 300 litrów – opowiada specjalista.

2. Akwarium Morskie. Jak założyć./OCEAN WORLD

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach 
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 11.15

kr

Czytaj także

Jak zanurzyć się w lesie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 11:45
– Często bywam w lesie, ale do tej pory przejeżdżałam tamtędy tylko rowerem, byle szybciej. Tymczasem, istnieje sposób na spędzanie czasu i relaks, który wymaga dłuższego zatrzymania się tam – mówi Gabriela Darmetko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co warto wiedzieć o słuchaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 12:29
Co to znaczy słyszeć i czym słyszenie różni się od słuchania? Czy potrafimy słuchać także bez towarzyszącego dźwiękowi obrazu? Jak ćwiczyć słuch? Te i inne pytania zadawał Michał Margański – autor środowej audycji "Nauka słuchania" ekspertom z różnych dziedzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:50
Imiona mają ogromne znaczenie w każdej kulturze, a wiele osób przypisuje im wręcz magiczną moc. Na czym ta moc polega? Na to i inne pytania w audycji "Byle do 13" odpowiadała dr Magdalena Bulińska z Katedry Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego, autorka wykładu "Imiona magiczne w feminizmie magicznym".
rozwiń zwiń