Mikromorty, czyli ryzyko śmierci w liczbach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:55
W 1980 roku pewien amerykański inżynier Ronald Howard ze Stanford University wprowadził pojęcie mikromortu, czyli jednostki… ryzyka śmierci, którą możemy ponieść, wykonując daną czynność. – Ryzyko jest nieodłączne w naszym życiu, czy tego chcemy, czy nie – stwierdza Jakub Krawiec, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mykola Churpita

Posłuchaj
04:15 2020_07_30-09-48-47_Byle_do_13_mikromort.mp3 Jak zmierzyć ryzyko? (Byle do 13/Trójka)

 

Według metody opracowanej przez badacza np. wspinaczka w Himalajach to 12.000 mikromortów, poddanie się znieczuleniu ogólnemu – 10 mikromortów, a przebywanie w Nowym Jorku podczas pandemii COVID-19 – 50 mikromortów dziennie. 

– Ryzyko z perspektywy ekonomicznej zawsze jest policzalne, natomiast z perspektywy psychologicznej zawsze ma znaczenie percepcja danej sytuacji. Dzięki konceptowi mikromortów możemy oszacować, jaka jest szansa, że w naszym codziennym życiu wystąpi śmiertelna sytuacja – mówi psycholog.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Vitalii Nesterchuk Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Vitalii Nesterchuk

Specjalistka do spraw BHP Joanna Kosker postrzega ryzyko optymistycznie. – Ryzyko, które podejmuję, wynika z tego, że spodziewam się najlepszego. Nie spodziewam się, że zaraz grad spadnie mi na głowę, tylko myślę, że tam, gdzie dążę, będzie słońce i to przyniesie jakąś naukę – wyznaje.

Tym, co w pewien sposób wypacza naszą umiejętność oceniania ryzyka, jest przyzwyczajenie. Bo jeżeli coś ryzykownego udało nam się już kilka razy, to dlaczego tym razem ma być inaczej. – Ryzykujemy wtedy, gdy jesteśmy mocno przekonani o tym, że nasz światopogląd i czynności, które powtarzamy systematycznie, są najlepsze i nie ma innych rozwiązań – dodaje Joanna Kosker.

Chance of sudden death (micromorts) | Number Hub (Ep 11) | Head Squeeze/BBC Earth Lab

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Margański i Michał Olszański
Autorka materiału dodatkowego: Justyna Godz
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 9.48

kr

Czytaj także

Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsi spokojna, wsi wesoła… O fenomenie agroturystyki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 12:50
Polskie gospodarstwa agroturystyczne przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Czy przyczyną tego jest tylko i wyłącznie strach Polaków przed "pandemicznymi" wakacjami za granicą? Na to pytanie odpowiada Aleksandra Klonowska-Szałek, autorka przewodnika "Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka po historii Bazaru Różyckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 11:28
W audycji "Byle do 13" Gabriela Darmetko zabrała nas na radiową wycieczkę po północnej części Pragi. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Warszawskiej Pragi, a dokładnie w jego części poświęconej legendarnemu Bazarowi Różyckiego.
rozwiń zwiń