Musical "Bracka 81" – Michał Zabłocki o niezwykłym projekcie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:35
– W czasach pandemicznych ocaliliśmy ten projekt, chociaż wydawało się, że jest nie do ocalenia – mówił autor piosenek, scenarzysta i poeta Michał Zabłocki w oczekiwaniu na koncert poprzedzający premierę musicalu "Bracka 81", który współtworzy z nikim innym, jak z Grzegorzem Turnauem. 
Michał Zabłocki
Michał ZabłockiFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj
06:19 2020_08_05-10-21-33_Byle_do_13-Michal_Zablocki.mp3 Artysta w stanie wojennym – przed premierą koncertu "Bracka 81" (Byle do 13/Trójka)

 

Musical "Bracka 81" opowiada o losach niespełnionej piosenkarki i młodego, równie nieznanego poety, który specjalnie dla niej przybywa ze stolicy do Krakowa. Tam 12 grudnia odbywa się jego wieczór autorski, a dzień później wybucha stan wojenny. Mężczyzna zostaje niejako uwięziony w domu piosenkarki wraz z jej mężem, z którym rozpoczyna artystyczną sekretną współpracę. Ich twórcze drogi wkrótce się rozchodzą, ale ich praca nie idzie na marne, bo napisane wspólnie utwory oddają swojemu zdolnemu sąsiadowi, który nazywa się… Grzegorz Turnau.

Data premiery scenicznej spektaklu nie jest jeszcze znana, za to 22 sierpnia odbędzie się koncert, gdzie będzie można usłyszeć i zobaczyć cały materiał ze spektaklu w streamingu.

– Robimy, co możemy, czyli pokazujemy światu muzykę do musicalu. Postanowiliśmy nie robić statycznego obrazka, ale pokazać ludziom artystów, którzy śpiewają. Chociaż nie będą oni na scenie, tylko na sali prób, ale pod względem wokalnym i muzycznym będzie to gotowe dzieło. Wszystko, co byłoby w inscenizacji, będzie przetransponowane na to, co słychać – zapowiada Michał Zabłocki.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach 
Gość: Michał Zabłocki (autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków, poeta)
Data emisji: 5.08.2020
Godzina emisji: 10.21

kr

Czytaj także

Grzegorz Turnau: to są piosenki z mojego prywatnego "songbooka"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 13:15
Artysta opowiedział o swojej anglojęzycznej płycie "Bedford school", na którą złożyły się utwory towarzyszące mu od dzieciństwa i te które ukształtowały go jako piosenkarza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musical "Once" powrócił na deski teatru Roma! Rozmowa z Moniką Rygasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:23
– Byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy dostaliśmy informację o tym, że w końcu wracamy i przede wszystkim jesteśmy wdzięczni, że możemy grać – mówiła w audycji "Byle do 13" aktorka Muzycznego Roma Monika Rygasiewicz, wcielająca się w rolę Dziewczyny w kultowym już musicalu "Once", który 26 czerwca powrócił po przerwie spowodowanej wprowadzeniem obostrzeń w związku z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morricone, Dymsza i Piccoli, czyli sierpień w Iluzjonie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 12:50
– Mamy świadomość, że napisał on muzykę do ponad 500 filmów. My wyświetlimy tylko część, ale za to dających obraz rozwoju jego twórczości – mówiła w Trójce kierowniczka Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej Kinga Zabawska o trwającym właśnie przeglądzie filmów Ennio Morricone, który zmarł w pierwszych dniach lipca tego roku.
rozwiń zwiń