Jak przewidzieć przyszłość? Naukowiec odpowiada!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:25
Jaka będzie nasza przyszłość? Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmują nie tylko wróżbici, ale i naukowcy. – To może być prognozowanie tzw. bliskiej przyszłości, prognozy średnioterminowe i długoterminowe. Trafność prognoz długoterminowych jest niewielka, natomiast może się zdarzyć, że trafność prognoz krótkoterminowych jest całkiem spora – mówi dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ra2 studio

Posłuchaj
04:16 2020_08_11-11-20-32_Byle_do_13_Przyszlosc.mp3 Przyszłość świata pod lupą eksperta (Byle do 13/Trójka)

 


Wiemy, że dzięki nauce może możemy sprawdzić, jak w przyszłości będzie wyglądała pogoda za oknem, gospodarka, a nawet moda. Jak podkreśla Jolanta Tkaczyk, by przewidzieć przyszłość, najczęściej wystarczy po prostu spojrzeć w… przyszłość.

– Czasami wystarczą bardzo proste narzędzia do tego, żeby przewidzieć  trendy, szczególnie te krótkoterminowe. Tak jak i w innych metodach badawczych, mamy podejście ilościowe albo jakościowe. Ilościowe najczęściej opiera się na przewidywaniu przyszłości na podstawie danych z przeszłości. Tych metod jest naprawdę wiele – od matematyczno-statystycznych, modeli ekonometrycznych, po metody jakościowe, które pozwalają nam na opracowanie scenariuszy rozwoju – wyjaśnia ekspertka.

Niemal codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o postępujących zmianach klimatycznych. Niektórzy twierdzą, że w ciągu 40 lat świat, jaki znamy, czeka koniec. Czy istnieją prognozy, które wnoszą w wizję przyszłości naszej planety przynajmniej odrobinę optymizmu?

– Rzeczywiście, teraz w prognozach panuje dystopia, natomiast ze wszystkich prognoz długoterminowych, które były realizowane w przyszłości, nie sprawdziła się ani jedna – zaznacza badaczka. – Zazwyczaj w długiej perspektywie pojawiały się jakieś wynalazki technologiczne, które zupełnie zmieniały ogląd danego problemu. Nie mam na to dowodów, ale liczę, że pojawią się technologie, które pozwolą nam rozwiązać problemy dzisiejszego świata –  podsumowuje.

Czy AI zastąpi kierowców?/Nauka. To Lubię
***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach 
Gość: dr Jolanta Tkaczyk (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 11.20

kr

Czytaj także

Co mówi o nas nasze imię? Naukowiec odpowiada!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:50
Imiona mają ogromne znaczenie w każdej kulturze, a wiele osób przypisuje im wręcz magiczną moc. Na czym ta moc polega? Na to i inne pytania w audycji "Byle do 13" odpowiadała dr Magdalena Bulińska z Katedry Iberystyki Uniwersytetu Gdańskiego, autorka wykładu "Imiona magiczne w feminizmie magicznym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikromorty, czyli ryzyko śmierci w liczbach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:55
W 1980 roku pewien amerykański inżynier Ronald Howard ze Stanford University wprowadził pojęcie mikromortu, czyli jednostki… ryzyka śmierci, którą możemy ponieść, wykonując daną czynność. – Ryzyko jest nieodłączne w naszym życiu, czy tego chcemy, czy nie – stwierdza Jakub Krawiec, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie mieści się Internet?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 11:29
Sieć ogólnoświatowa, czyli World Wide Web została stworzona przez brytyjskiego programistę Tima Berners-Lee w 1989 roku. Wtedy internet był bardzo powolny ("śmigał" z szybkością jedynie 10 kb/s ) i korzystali z niego nieliczni. Dziś tylko w ciągu minuty wysyłanych jest 190 mln maili, pobieranych 400 tysięcy aplikacji i publikowanych 200 tys. tweetów. 
rozwiń zwiń