Jakie skarby kryją nasze domy?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:00
Być może, każdy z nas ma w domu skarby, o których nie zawsze wie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

Co kryją nasze skrzynie, regały, kanapy, strychy i piwnice? Zanim coś wyrzucimy na śmietnik lub oddamy za darmo, warto to obejrzeć z każdej ze stron, bo czasem możemy mieć coś niezwykle wartościowego.

O meblach, lampach i dodatkach z czasów PRL, które mogą być arcydziełami, rozmawiamy z Katarzyną Jasiołek, autorką książki o polskim wzornictwie powojennym "Asteroid i półkotapczan" (Wydawnictwo Marginesy).

Posłuchaj
13:37 2020_08_12 12_13_09_PR3_Byle_do_13.mp3 O przedmiotach z PRL, które mogą być arcydziełami - rozmawiamy z Katarzyną Jasiołek (Byle do 13/Trójka)

 


"Asteroid i półkotapczan. O polskimwzornictwie powojennym" Katarzyna Jasiołek "Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym" Katarzyna Jasiołek

Jak żyło się w czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, a do kawalerek, zamieszkałych przez całe rodziny, kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? W czasach, gdy co drugie mieszkanie wyglądało identycznie i można było się pomylić, czy jest się u siebie, czy w gościach? Albo który polski projektant grał w filmie, co tworzono w oparach alkoholu, kto wiódł prym w "Biurze Niewyżytych Erotycznie Panien" i czyje ciepłe majtki uratowały polskie wzornictwo?

Chociaż popularność wzornictwa od kilku lat przybiera na sile, wciąż trudno zdobyć informacje na temat jego twórców. Niektóre nazwiska pozostaną na zawsze tajemnicą, wiele jest jednak takich, które ustrzegły się przed anonimowością i o nich dzisiaj warto mówić. Jak choćby o Wandzie Telakowskiej, organizatorce powojennego polskiego wzornictwa, założycielce Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

To opowieść o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, ceramika, tkaniny, oświetlenie dostępne – czy raczej wiecznie niedostępne – w polskich sklepach po 1945 roku, ale także o tym, kto tworzył te, które nigdy nie trafiły na sklepowe półki. Wciągająca historia, przywołująca filmy, w których grają ikony designu, i mówiąca o wydarzeniach, bez których wiele wspaniałych obiektów nigdy by nie powstało.


Posłuchaj
06:41 PR3_MPLS 2020_08_12-12-36-02.mp3 Skarby ze śmietnika historii (Byle do 13/Trójka)

 

O skarbach wyrzucanych na śmietnik opowiada nam Karolina Falkiewicz, zaś Tomasz "Pan Winyl" Olszewski uświadamia nam, że ten zakurzony winyl, który stoi na regale, może być wart nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Posłuchaj
05:13 PR3_MPLS 2020_08_12-11-09-32.mp3 "Pan winyl" i poszukiwania muzycznych skarbów (Byle do 13/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
Gość:
 Katarzyna Jasiołek (autorka książki "Asteroid i półkotapczan"), Karolina Falkiewicz (administratorka facebookowej grupy "Uwaga, śmieciarka jedzie"), Tomasz "Pan Winyl" Olszewski (autor bloga promującego młodą niezależną muzykę panwinyl.pl)
Data emisji: 12.08.2020
Godziny emisji: 11.09, 12.13, 12.36

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:25
– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, która daje nadzieję. Ania Szarmach z nowym singlem "Hope"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:26
– "Hope" to, o dziwo, trudny numer. By zrealizować takie nagranie trzeba bardzo kochać muzykę i być chętnym do jej tworzenia, mimo granic, które nas dzieliły, mimo lockdownu – mówiła w Trójce Ania Szarmach o swoim nowym singlu nagranym wspólnie z nominowanym do nagrody Grammy amerykańskim perkusistą Davidem "Fingers" Haynesem.
rozwiń zwiń