O zapomnianej sztuce prawdziwego odpoczynku

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 09:58
Współcześnie produktywność wydaje się być prawdziwą obsesją. – Kiedy ktoś mówi, że nie ma czasu, jest super, a kiedy twierdzi, że ma dużo przestrzeni na "nicnierobienie", zaczynamy na tę osobę dziwnie patrzeć – zauważa coach i mentor Anita Michalska. A gdzie tu czas na chwilę prawdziwego odpoczynku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Avesun

Posłuchaj
04:15 2020_08_13-09-52-10_Byle_do_13_odpoczynek.mp3 Jak odpoczywać, by być wypoczętym? (Byle do 13/Trójka)

Włosi mają swoje "dolce far niente" (słodkie leniuchowanie) a Hiszpanie sjestę. A my, Polacy? Nie mamy swojej własnej definicji odpoczynku, za to wiele nadgodzin na koncie. W skali roku w pracy spędzamy ponad 300 godzin więcej niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii i prawie 400 godzin ponad średnią w Niemczech.


mindfullness skupienie 1200.jpg
Tylko tu i teraz. Trening uważności

Co możemy zrobić, by zafundować sobie, dłuższy lub krótszy, jakościowy odpoczynek? – Bardzo mocno zachęcam do spontaniczności– radzi Anita Michalska. – Odpoczynek zależy od tego, jak wygląda nasz codzienny tryb życia. Jeżeli spędzamy bardzo dużo czasu przy komputerze albo w samochodzie, odpoczniemy, robiąc coś zupełnie odwrotnego, np. idąc na spacer, uprawiając jakąś formę aktywności. To może być też po prostu poleżenie na podłodze – wyjaśnia.

Warto też postawić na popularne dziś bycie "tu i teraz". Kluczem do odpoczynku może być świadomość swojego ciała i oddechu. – Zwracam uwagę na to, żeby codziennie rano i codziennie wieczorem usiąść przynajmniej na te 10 minut i zatrzymać się, sprawdzić, jak się czuję, porozmawiać ze sobą na innych warunkach, niż w codziennym biegu – mówi ekspertka.

Czy mindfulness wpływa na mózg i poprawia zdrowie? - dr Paweł Holas/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał MargańskiMichał Olszański
Autor materiału dodatkowego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 09.52

kr


Czytaj także

Na piknik! Odpoczynek na trawie kusi od stuleci

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 06:44
— Pikniki pojawiły się w Anglii na przełomie XVIII wieku. To była moda na romantyczne wyjście z uporządkowanego życia towarzyskiego w salonie. Na pikniku dużo więcej wypadało – opowiada Maria Barbasiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsi spokojna, wsi wesoła… O fenomenie agroturystyki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 12:50
Polskie gospodarstwa agroturystyczne przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Czy przyczyną tego jest tylko i wyłącznie strach Polaków przed "pandemicznymi" wakacjami za granicą? Na to pytanie odpowiada Aleksandra Klonowska-Szałek, autorka przewodnika "Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpoczynek w lesie? Spróbuj przenocować "na dziko"!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:51
Lasy Państwowe wyznaczyły kolejne obszary, na których fani bushcraftu i surwiwalu mogą przenocować "na dziko". Mapa tych miejsc powiększyła się m.in. o tereny Nadleśnictwa Piwniczna. Jakich zasad należy przestrzegać, aby rozpocząć swoją przygodę z biwakowaniem w lesie?
rozwiń zwiń