Cztery dni Łodzi filmowej. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:40
Pokazy filmów, spacery, spotkania, warsztaty – to wszystko w wersji online i offline czeka nas w ramach Święta Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, które odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Łodzi, ale nie tylko –  opowiedziały o nich organizatorki wydarzenia Malwina Czajka i Karolina Czepkiewicz.
Łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Przygotowanie jednego z odcinków serialu o Muminkach
Łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Przygotowanie jednego z odcinków serialu o MuminkachFoto: PAP/Andrzej Zbraniecki

Posłuchaj
10:24 2020_08_25-12-17-31_Byle_do_13_kamera_akcja.mp3 Święto łódzkiej kinematografii już 27 sierpnia! (Byle do 13/Trójka)

 

– Przez cztery dni będziemy nie tylko w Łodzi. Zawitamy też do województwa łódzkiego – we czwartek będziemy w Bełchatowie, w piątek w Wieluniu, a dwa ostatnie dni w Łodzi, pod najbardziej filmowym adresem Łąkowa 29, na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych na dwa dni zostanie reaktywowane kino Wytwórnia. Odbędą się pokazy filmowe związane z Łodzią filmową i spotkania z gośćmi związanymi z Łodzią – zapowiada organizatorka Malwina Czajka.

Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina  Foto: mat. promocyjne Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina Foto: mat. promocyjne

Wydarzenie przygotowaliśmy w formie hybrydowej – będziemy zarówno online, jak i offline. Przygotowaliśmy spacery, wykłady, spotkania i wideowypowiedzi dotyczące Łodzi filmowej. Będą one publikowane przez te cztery dni, ale i po zakończeniu święta Łodzi Filmowej – zdradza Karolina Czepkiewicz.

Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny Partnerem Święta Łodzi Filmowej! 🥳 Archiwum Filmowe numer 3, czyli oddział...

Opublikowany przez Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina Wtorek, 25 sierpnia 2020

Perełki Wytwórni Filmów Oświatowych 

– Będziemy mieli filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych, o których opowiadać nam będzie Kuba Mikurda. Specjalnie wybrał dla nas filmy z lat 70. i 80. Będą znane nazwiska jak Bogdan Dziworski z filmem "Krzyż i topór" czy "Elementarz" Wojciecha Wiśniewskiego, klasyka wytwórnianych filmów – wymienia Malwina Czajka.

W programie pojawią się także nowsze obrazy młodych łódzkich twórców – Leszka Dawida ("Ki", "Jesteś bogiem") oraz Magnusa von Horna, autora pełnometrażowego "Sweat", który znalazł się w prestiżowej selekcji 73. Festiwalu Filmowego w Cannes.

"Echo" reż. Magnus von Horn / PWSFTviT 2008/Lodz Film School

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Aleksandra Kaczkowska i Ryszard Jaźwiński
Goście: Malwina Czajka i Karolina Czepkiewicz (organizatorki 11. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja)
Data emisji: 25.08.2020
Godziny emisji: 12.17

kr/gs

Czytaj także

Morricone, Dymsza i Piccoli, czyli sierpień w Iluzjonie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 12:50
– Mamy świadomość, że napisał on muzykę do ponad 500 filmów. My wyświetlimy tylko część, ale za to dających obraz rozwoju jego twórczości – mówiła w Trójce kierowniczka Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej Kinga Zabawska o trwającym właśnie przeglądzie filmów Ennio Morricone, który zmarł w pierwszych dniach lipca tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musical "Bracka 81" – Michał Zabłocki o niezwykłym projekcie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:35
– W czasach pandemicznych ocaliliśmy ten projekt, chociaż wydawało się, że jest nie do ocalenia – mówił autor piosenek, scenarzysta i poeta Michał Zabłocki w oczekiwaniu na koncert poprzedzający premierę musicalu "Bracka 81", który współtworzy z nikim innym, jak z Grzegorzem Turnauem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Festiwal Warszawa Singera w nowej, kameralnej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:40
– Bardzo ważna dla artystów i dla nas, jako organizatorów, jest świadomość, że istnieje potrzeba organizowania takich wydarzeń – mówi Hanna Pałuba, dyrektor programowa 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, tym razem w nieco innej formie.
rozwiń zwiń