"Fuerte" – opowieść o wyspie na skraju Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:45
Kasper Bajon od kilku lat mieszka na wyspie Fuertaventura należącej do Wysp Kanaryjskich. Słynie ona z czarnych plaż, a z powodu fal i wiejących tam wiatrów jest także rajem dla surferów i kitesurferów. Ale poświęcona jej książka "Fuerte" mówi nie o turystach, ale o mieszkańcach wyspy i ich życiu.
Widok z Pico de la Zarza, najwyższego szczytu wyspy Fuertaventura.
Widok z Pico de la Zarza, najwyższego szczytu wyspy Fuertaventura.Foto: helenasia/shutterstock

Książka łączy informacje historyczne z wątkami osobistymi, wątki wyspiarskie z wątkami polskimi. – Dla mnie ważne było zaznaczenie tej osobistej optyki wschodnioeuropejskiej w miejscu, które jest na wskroś afrykańskie, ale kulturowo już europejskie. Ta historia rubieży wschodnich i zachodnich jest moim zdaniem dość podobna – opowiada Kasper Bajon.


Posłuchaj
09:13 2020_09_24 12_22_45_PR3_Byle_do_13.mp3 Właśnie ukazała się książka "Fuerte" Kaspera Bajona poświęcona Fuertaventurze, jednej z wysp w archipelagu Kanarów (Byle do 13/Trójka)

– Takim punktem stycznym, którego jednak nie zaznaczyłem, bo nie było na to miejsca w książce, a i sama postać jest dość ambiwalentna, pozostaje Stefan Szolc-Rogoziński, polski odkrywca i podróżnik. Był na Teneryfie, zanim popłynął do Kamerunu, opisywał pozostałości po Guanczach. Jest też wątek rodzinny połączony z Kanarami, jednak Polska ogólnie jest miejscem dość odległym – tłumaczy autor książki "Fuerte".

Wyspa Fuertaventura – fascynujące fakty, których prawdopodobnie nie znasz, ale powinieneś/YouTube Go See Around


***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaRyszard Jaźwiński
Gość: Kasper Bajon (pisarz, autor książki "Fuerte")
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 12.22

pr/mk


Czytaj także

Kulinarna podróż po Afryce z Mają Popielarską

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 10:39
– Afryka kojarzy mi się przede wszystkim ze wspaniałymi owocami, które rosły koło domu. W ogródku rosły mango, awokado, ananasy – wspominała Maja Popielarska, która w naszym studiu opowiadała o swoich ulubionych smakach i podróżach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podzielona Etiopia na fotografiach Aidy Muluneh

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:00
– Trzeba pamiętać, że Etiopia to bardzo ważne i zróżnicowane miejsce na mapie świata – mówi Aida Muluneh, etiopska artystka fotograf i filmowiec. W swoich pracach opowiada o Afryce, wbrew jednostronnej narracji, która dominuje nasze spojrzenie na Czarny Kontynent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiercenie świata

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:00
Gabi Darmetko i Michał Żakowski zaplanowali dla Państwa jedyną w swoim rodzaju podróż – ilustrowaną dźwiękiem niezwykłą wyprawę przez świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochodem elektrycznym przez Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:55
15 tys. kilometrów, po drodze 14 przebytych państw, łącznie 97 dni w podróży. Arkady Paweł Fiedler, wnuk jednego z najważniejszych polskich podróżników, jako pierwszy człowiek na świecie przejechał Afrykę samochodem elektrycznym.
rozwiń zwiń