Kino 10. Festiwalu Przemiany. Świat po pandemii motywem przewodnim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:28
Od czwartku 1 października Centrum Nauki Kopernik i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zapraszają na przegląd filmów 10. edycji Festiwalu Przemiany. – Kluczem do wyboru jest hasło festiwalu ("Rok zero" – przyp. red.) i refleksja na temat świata po pandemii oraz ogólnoświatowych problemów społecznych – zapowiada redaktor naczelna Ninateki Marta Szotkowska.
Fragment plakatu filmu Antropocen. Epoka człowieka
Fragment plakatu filmu "Antropocen. Epoka człowieka"Foto: mat. promocyjne

docs against gravity 2020 1200.jpg
Docs Against Gravity: wielkie święto czas zacząć!

Posłuchaj
03:49 2020_09_29-12-18-35_Byle_do_13.mp3 Marta Szotkowska o programie 10. edycji Festiwalu Przemiany (Byle do 13/Trójka)

 

Przez 10 dni na stronie internetowej Ninateki nieodpłatnie i bez reklam będzie można zobaczyć głośne i ważne dzieła kina dokumentalnego ostatnich kilku lat. W selekcji filmów, dokonanej przez FINA we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, znalazło się osiem pozycji – siedem filmów dokumentalnych oraz jeden film fabularny, czyli "Siódmy kontynent" Michaela Hanekego. Obraz będzie zamknięciem przeglądu, a wokół niego odbędzie się debata festiwalowa.

Opublikowany przez Festiwal Przemiany Środa, 23 września 2020

– Pojawią się filmy takie jak "Antropocen. Epoka człowieka", który pokazują skalę zniszczeń, jakich człowiek dokonał w przyrodzie. Po raz pierwszy będzie można zajrzeć za kulisy jednego z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w filmie "Davos. Centrum Świata". Pokażemy też ostatni nakręcony przed śmiercią film Michaela Glawoggera "Bez tytułu" – dodaje Marta Szotkowska.

Bez tytułu (Untitled) - trailer | 14. Millennium Docs Against Gravity/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Agnieszka Furtak-Bilnik i Piotr Majewski
Autor rozmowy: Ryszard Jaźwiński
Gość: Marta Szotkowska (redaktor naczelna Ninateki)
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 12.18

kr/mk


Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na festiwalu OFF Camera 2020. "My się kina nie boimy!" 

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:55
Pod takim hasłem od 11 do 25 września odbywa się tegoroczny festiwal OFF Camera. W przestrzeni wirtualnej oraz w festiwalowym kinie samochodowym o uznanie publiczności i Krakowską Nagrodę Filmową walczy dziesięć pierwszych lub drugich filmów twórców z całego świata. – Walczymy na froncie, by wspierać młodych filmowców, debiutantów. Ci bardzo potrzebują pomocy, zwłaszcza teraz – mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu OFF Camera.
rozwiń zwiń