Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
Pomidory czekoladowe
Pomidory czekoladowe Foto: shutterstock.com/Alisadox

Posłuchaj
03:52 2020_07_15-10-15-24_Kuchnia_z_jajem.mp3 Pomidory w roli głównej (Kuchnia z jajem/Trójka)

 

Dziś mamy dostęp do kilkuset odmian pomidora – bawole serce, pomidor cherry, pomidor śliwkowy, pomidor malinowy, pomidor Gargamel czy pomidor daktylowy to tylko niektóre z nich. W zależności od ich rozmiaru, kształtu i poziomu słodyczy zależy, do jakiego dania będą najbardziej odpowiednie.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/LesiChkalll27 Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/LesiChkalll27

Na prośbę Gabrieli Darmetko o wymyślne danie z pomidorem w roli głównej, Gaja Kuroń zaproponowała sałatkę z pomidorem… czekoladowym, na które właśnie trwa sezon. – Najprostsza i najsmaczniejsza będzie sałatka z fetą i pomidorem czekoladowym. Do tego granat i odrobina sosu balsamicznego. Wszystko układamy plastrami i wcinamy – zdradza Trójkowa znawczyni kuchni.

Jak prowadzić pomidory?/Zielone Pogotowie

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 10.17

kr

Czytaj także

"Ślepy śledź", czyli śledź bez śledzia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:40
– Ta zupa miała imitować smak śledzia w okresach ścisłego postu. To nie żadne nowoczesne wege, tylko nasza polska tradycja postna – mówi Marta Sawicka-Danielak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej kaloryczny i zdrowszy sposób na calzone!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:50
Calzone to pizza w formie słusznych rozmiarów pieroga. Przepis jest znany we Włoszech już od XVIII wieku. Tradycyjne nadzienie składa się z szynki, warzyw i mozzarelli, jednak Katarzyna Pruchnicka, w ślad za amerykańską autorką książek kulinarnych Sarah Britton, postanowiła zdradzić nam sposób na przyrządzenie calzone w zdrowszej, wegańskiej wersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Uściński przedstawia: truskawki inaczej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:00
 – Truskawki to słodkie i aromatyczne owoce. Dziś chciałem pokazać, jak można ich użyć trochę inaczej – mówi restaurator Jarosław Uściński.
rozwiń zwiń