Kanapka z czereśnią? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:25
Czereśnie, czyli owoce tzw. wiśni ptasiej, były znane już Etruskom, którzy sadzili drzewa owocowe. Historia ich wędrówki została opisana przez Pliniusza Starszego, który w swoim dziele "Historia naturalis" stwierdził, że pierwsze czereśnie do Rzymu z miasta Cerasus w Poncie przywiózł słynny Lukullus.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Viktoria Hodos

Posłuchaj
02:36 2020_07_22-10-18-16_Kuchnia_z_jajem.mp3 Czereśnie w nieoczywistym wydaniu (Kuchnia z jajem/Trójka)

 

Dziś znamy ponad tysiąc odmian czereśni. Burlat, Buttnera Czerwona, Sylvia, Kordia – to nazwy tylko niektórych z nich. Ich barwa może być żółta, czerwona, ciemnoczerwona, a nawet niemal czarna.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Viacheslav Zhedankov Zdjęcie ilustracyjne (foto: Shutterstock.com/Viacheslav Zhedankov)

Najchętniej czereśnie zjadamy bez żadnych dodatków, prosto z miski, a nawet bezpośrednio z drzewa (niewiele osób wie, że pół kilo tych owoców kalorycznością dorównuje jednemu pączkowi). Gabriela Darmetko postanowiła jednak puścić wodze wyobraźni i zażyczyła sobie… kanapkę z czereśnią.

– Czereśnia jest słodka, więc dobre będzie połączenie czegoś słodkiego i słonego, czyli czereśni z kozim serkiem. Grzanka, do tego kozi twaróg, oczywiście obrana czereśnia bez pestki, a to wszystko oblane miodem – takie połączenie będzie prawdziwym arcydziełem! – mówi Gaja Kuroń.

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 10.17

kr/mk

Czytaj także

Jarosław Uściński przedstawia: truskawki inaczej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:00
 – Truskawki to słodkie i aromatyczne owoce. Dziś chciałem pokazać, jak można ich użyć trochę inaczej – mówi restaurator Jarosław Uściński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaja Kuroń gotuje w "Kuchni z jajem"!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:00
Chyba każdy z nas stanął kiedyś przed podobnym dylematem: stajemy przed otwartą lodówką i… nie mamy pojęcia, co przygotować z produktów, które ją wypełniają. Koniec z tym! Z pomocą wszystkim, którzy nie wiedzą, co ugotować spieszy Gaja Kuroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
rozwiń zwiń