Faszerowana papryka prosto z piekarnika

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:25
O papryce wiemy, że odkryto ją, zanim jeszcze odkryto Amerykę, a Hiszpanie i Portugalczycy nazywali ją "indiańskim pieprzem". Właśnie to warzywo było głównym bohaterem dania, które Gaja Kuroń przygotowała dla Gabrieli Darmetko w swojej "Kuchni z jajem".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lapina Maria

Posłuchaj
02:48 2020_07_29 10-16-42_Kuchnia__jajem.mp3 Proste danie z papryką w roli głównej (Byle do 13/Trójka)

 

Niewiele osób wie, że zielona, żółta i czerwona papryka nie różnią się od siebie wyłącznie kolorem. Są to zupełnie różne odmiany tego warzywa, z których każda smakuje inaczej. Czerwona  będzie idealna do leczo, żółta – do sałatki greckiej, a zielona – do potraw z piekarnika. 

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Thy82026 Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Thy82026

Gabriela Darmetko miała apetyt na czteroskładnikowe, proste danie z papryką w roli głównej. Jest jeszcze jeden warunek – to nie może być papryka faszerowana mięsem. Gaja Kuroń nie zastanawiała się długo.

– Przekrawamy paprykę i wyjmujemy pestki. Wystarczy nafaszerować ją bryndzą, dodać kilka listków rozmarynu i polać oliwą. Wsadzamy do pieca rozgrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza i pieczemy 10 minut. Kiedy widzimy, że papryka lekko nam się "zbrązowiła", wyciągamy – wyjaśnia ekspertka. – Bryndza nie rozlewa się, a już się ochłodzi, to pięknie się trzyma i ma lekko słony aromat, co wpasuje się w smak papryki  – dodaje.

10 korzyści zdrowotnych z jedzenia papryki [bell papper]/ODMŁADZANIE NA SUROWO

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 10.16

kr

Czytaj także

Gaja Kuroń gotuje w "Kuchni z jajem"!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:00
Chyba każdy z nas stanął kiedyś przed podobnym dylematem: stajemy przed otwartą lodówką i… nie mamy pojęcia, co przygotować z produktów, które ją wypełniają. Koniec z tym! Z pomocą wszystkim, którzy nie wiedzą, co ugotować spieszy Gaja Kuroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanapka z czereśnią? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:25
Czereśnie, czyli owoce tzw. wiśni ptasiej, były znane już Etruskom, którzy sadzili drzewa owocowe. Historia ich wędrówki została opisana przez Pliniusza Starszego, który w swoim dziele "Historia naturalis" stwierdził, że pierwsze czereśnie do Rzymu z miasta Cerasus w Poncie przywiózł słynny Lukullus.  
rozwiń zwiń