Wszystkie oblicza naleśnika

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:50
Z audycji na audycję Gabriela Darmetko stawia kulinarną poprzeczkę coraz wyżej. Tym razem poprosiła Gaję Kuroń o coś, co można zjeść na ciepło, na zimno, na słodko i na słono. No, i danie musi być przede wszystkim proste do wykonania. Gaja Kuroń nie dała się zbić z tropu i od razu zaproponowała naleśniki!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Chamille White

Posłuchaj
03:01 2020_08_05-10-41-51_Kuchnia_z_jajem.mp3 Pyszne i uniwersalne. Przepis na idealne naleśniki (Kuchnia z jajem/Trójka)

 

Pierwsze naleśniki usmażyli podobno Rzymianie. Sami Włosi twierdzą, że rozpowszechnili je legioniści lub Katarzyna Medycejska, która, wychodząc za króla Francji, zabrała przepis ze sobą. Inni twierdzą, że naleśniki powstały w Chinach w IV wieku p.n.e. i były przyrządzane z ciasta ryżowego.

Naleśniki z mąką ryżową Foto: shutterstock.com/Andrei David Stock Naleśniki z mąką ryżową Foto: shutterstock.com/Andrei David Stock

– Do naleśników na słodko i na słono polecam jeden produkt, czyli twaróg. Można przygotować twaróg z pieprzem, cebulką i dodać troszeczkę niebieskiego sera – mówi Gaja Kuroń, która jednak zdecydowała się przynieść do Trójkowego studia wersję na słodko. – Do twarogu dodałam odrobinę wanilii, dodałam cukier, śmietanę i żółtko. Możemy dodać dżem lub sezonowe owoce, np. borówkę amerykańską – doradza.

Sekret dobrego naleśnika

– Oprócz tego, że daję mąkę, jajko, mleko, szczyptę soli, to dodaję jeszcze pół szklanki wody gazowej. To mój sekret. Wtedy są cienkie i zarazem puszyste. Ważne, żeby ciasto nie było zbyt gęste, bo naleśnik będzie ciężki. Jeżeli ciasto będzie miało konsystencję lejącej się śmietany, będzie idealnie! – wyjaśnia szefowa kuchni.

Przepis na idealne naleśniki Jaśka Kuronia | KUROŃ.TV/KUROŃ.TV

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 5.07.2020
Godzina emisji: 10.41

kr

Czytaj także

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanapka z czereśnią? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:25
Czereśnie, czyli owoce tzw. wiśni ptasiej, były znane już Etruskom, którzy sadzili drzewa owocowe. Historia ich wędrówki została opisana przez Pliniusza Starszego, który w swoim dziele "Historia naturalis" stwierdził, że pierwsze czereśnie do Rzymu z miasta Cerasus w Poncie przywiózł słynny Lukullus.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faszerowana papryka prosto z piekarnika

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:25
O papryce wiemy, że odkryto ją, zanim jeszcze odkryto Amerykę, a Hiszpanie i Portugalczycy nazywali ją "indiańskim pieprzem". Właśnie to warzywo było głównym bohaterem dania, które Gaja Kuroń przygotowała dla Gabrieli Darmetko w swojej "Kuchni z jajem".
rozwiń zwiń