Kukurydza latem? Klasycznie!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:50
Każda kolba kukurydzy ma podobno parzystą liczbę rzędów ziaren i zwykle jest ich 16. Możemy to sprawdzić przygotowując jeden z przepisów Gai Kuroń. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/EKramar

– Po co kombinować, skoro możemy przygotować kukurydzę z masłem i solą? Ugotujmy ją w gorącej wodzie – młodą 5 minut, a inne nieco dłużej. To doskonały sposób na powrót do smaków dzieciństwa – mówi Gaja Kuroń.


Posłuchaj
02:41 PR3_MPLS 2020_08_12-10-16-59.mp3 Na lato - kukurydza! (Kuchnia z jajem/Trójka)

 

Dla niektórych, zwykła kolba gotowanej kukurydzy może być jednak nieco nudną propozycją. W jaki sposób ją uatrakcyjnić? – Możemy dodać ziół i zrobić np. masło czosnkowe, albo z bazylią i kolendrą. Możemy też zeskrobać ziarna i dodać je do sałatki – dodaje Gaja Kuroń.

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 10.41

ml

Czytaj także

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanapka z czereśnią? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:25
Czereśnie, czyli owoce tzw. wiśni ptasiej, były znane już Etruskom, którzy sadzili drzewa owocowe. Historia ich wędrówki została opisana przez Pliniusza Starszego, który w swoim dziele "Historia naturalis" stwierdził, że pierwsze czereśnie do Rzymu z miasta Cerasus w Poncie przywiózł słynny Lukullus.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faszerowana papryka prosto z piekarnika

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:25
O papryce wiemy, że odkryto ją, zanim jeszcze odkryto Amerykę, a Hiszpanie i Portugalczycy nazywali ją "indiańskim pieprzem". Właśnie to warzywo było głównym bohaterem dania, które Gaja Kuroń przygotowała dla Gabrieli Darmetko w swojej "Kuchni z jajem".
rozwiń zwiń