Masło orzechowe – pyszne i uniwersalne

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:50
Masło orzechowe nie jest w Polsce tak popularne, jak choćby w USA, ale używając go, można wyczarować w kuchni niejedno fantastyczne danie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/pilipphoto

shutterstock_kukurydza 1200.jpg
Kukurydza latem? Klasycznie!

Mało kto wie, że z masła orzechowego można wyprodukować… sztuczne diamenty. Gaja Kuroń przedstawia jednak przepis na coś nieco mniej skomplikowanego, ale za to przepysznego.


Posłuchaj
02:54 PR3_MPLS 2020_08_19-10-17-47.mp3 Cudowne masło orzechowe (Kuchnia z jajem/Trójka)

 

papryka nadziewana 1200.jpg
Faszerowana papryka prosto z piekarnika

– Masło orzechowe pasuje niemalże do wszystkiego: deserów, jak naleśniki, ale i, co może być dla niektórych nowością, do jagnięciny. Warto jednak wiedzieć, że samo masło orzechowe jest bardzo proste do przygotowania. Wystarczy blender i orzechy. Nie musimy się ograniczać do orzechów ziemnych – możemy dodać np. orzechów włoskich, aromat waniliowy – opcji jest mnóstwo. Orzeszki wystarczy uprażyć lekko na patelni, tak, by odrobinę się zarumieniły. Pamiętajmy, aby nie przypalić ich, bo staną się gorzkie. Przyrumienione orzechy wrzucamy do miski i dodajemy łyżkę oleju i nasze ulubione przyprawy – w moim wypadku cynamon. Blendujemy wszystko na gładką masę i gotowe – tłumaczy Gaja Kuroń. 

Masło orzechowe może być zaskakującym dodatkiem do dań z kurczaka Masło orzechowe może być zaskakującym dodatkiem do dań z kurczaka
***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 10.19

ml/gs

Czytaj także

Coś wymyślnego z… pomidora czekoladowego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:25
Zanim pomidory trafiły na nasz stół, pokonały długą i burzliwą drogę – początkowo były uważane za trujące. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej. Pierwsze z nich do Europy sprowadzili Hiszpanie, a to, że nazywamy je "pomidorami", zawdzięczamy Włochom. W ich języku "pomi dei mori" to "jabłka wrzosowisk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanapka z czereśnią? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:25
Czereśnie, czyli owoce tzw. wiśni ptasiej, były znane już Etruskom, którzy sadzili drzewa owocowe. Historia ich wędrówki została opisana przez Pliniusza Starszego, który w swoim dziele "Historia naturalis" stwierdził, że pierwsze czereśnie do Rzymu z miasta Cerasus w Poncie przywiózł słynny Lukullus.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faszerowana papryka prosto z piekarnika

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:25
O papryce wiemy, że odkryto ją, zanim jeszcze odkryto Amerykę, a Hiszpanie i Portugalczycy nazywali ją "indiańskim pieprzem". Właśnie to warzywo było głównym bohaterem dania, które Gaja Kuroń przygotowała dla Gabrieli Darmetko w swojej "Kuchni z jajem".
rozwiń zwiń