Kim jest pies?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
To wydanie "Psychodni" jest bardzo szczególne, bo wczoraj obchodziliśmy Dzień Psa. Dlatego, dziś pytamy: dla wielu osób pies to tylko pies. Kim, a może czym jest on faktycznie? I kim dla psa jest człowiek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

– Nie jest tak, że pies jest gorszy od człowieka, bo porównywanie obu gatunków jest równie mądre, co ocenianie zdolności echolokacji u ludzi. Nie możemy być dla naszych psów pruskim kapralem, który wydaje rozkazy. Czasy niewolnictwa, również międzygatunkowego, skończyły się. Traktujmy nasze psy po partnersku. Nie chodzi jednak o to, by je uczłowieczać, bo to w końcu zwierzęta. Ustalamy zasady, znamy reguły i trzymamy się ich, bo inaczej będą konsekwencje – mówi Aneta Awtoniuk.


Posłuchaj
10:50 _PR3_AAC 2020_07_02-12-26-20.mp3 Czy pies jest osobą? (Byle do 13/Trójka)

 

Jak powinniśmy w takim razie budować relację z naszym pupilem?

– Właściciel, czy przewodnik-opiekun? To najważniejsze w myśleniu o zwierzętach. W języku wyrażamy nasze emocje i nasz stosunek do tych istot. Dlatego, gorąco namawiam, abyśmy wszyscy byli opiekunami psów. Możemy być właścicielami samochodów, płyt, przedmiotów, ale nie zwierząt. Dobry przewodnik psa pokaże mu drogę, która należy iść. W życiu z czworonogiem chodzi o to, żeby się po części nim stać i myśleć o pewnych sytuacjach w podobny do jego sposób – wyjaśnia trójkowa behawiorystka.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt, trenerka psów)
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 12.26

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń