Zrozumieć naszego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
Z tego, jak postrzegamy nasze zwierzęta domowe, może się brać bardzo wiele nieporozumień.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/conrado

Podpowiedzi na temat wychowywania naszych pupili szukamy w internecie, książkach, prasie, a nawet od innych opiekunów. Niestety, często informacje te są błędne, a, w najgorszych wypadkach, nawet szkodliwe i niebezpieczne. Tak jest przykładowo z teorią dominacji.


Posłuchaj
17:30 2020_07_09 12_24_00_PR3_Psychodnia.mp3 Psy i koty - jak je zrozumieć? (Byle do 13/Trójka)

 

– Teoria dominacji wzięła się z obserwacji niespokrewnionych ze sobą wilków w ogrodach zoologicznych. Zdarzały im się trudne sytuacje emocjonalne – nieraz jeden osobnik, w obronie terytorium, naskakiwał z agresją na drugiego. Stąd, wymyślono, że skoro pies pochodzi od wilka, również stosuje tą komunikację agresywną. To nieprawda, w grupach rodzinnych w naturalnym środowisku, takie zachowania nie występują. Fama jednak poszła i zbiera niedobre żniwo – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

Youtube/Azorres szkolenia dla psów

– Mnóstwo kotów domowych ma dzwoneczek przypięty do obroży. Opiekunowie tłumaczą to tym, że zwierzak porusza się tak bezszelestnie, że nie potrafią inaczej powiedzieć, gdzie się on znajduje. Tymczasem, słuch kota jest tak wrażliwy, że obecność ciągle dzwoniącego przedmiotu można porównać z przebywaniem w ciągłym, uciążliwym hałasie – wyjaśnia behawiorystka.

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt, trenerka psów)
Data emisji: 9.07.2020
Godzina emisji: 12.26

ml

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń