Zrozumieć naszego zwierzaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zrozumieć naszego zwierzaka
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/conrado

Z tego, jak postrzegamy nasze zwierzęta domowe, może się brać bardzo wiele nieporozumień.

Podpowiedzi na temat wychowywania naszych pupili szukamy w internecie, książkach, prasie, a nawet od innych opiekunów. Niestety, często informacje te są błędne, a, w najgorszych wypadkach, nawet szkodliwe i niebezpieczne. Tak jest przykładowo z teorią dominacji.


Posłuchaj

17:30
Psy i koty - jak je zrozumieć? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Teoria dominacji wzięła się z obserwacji niespokrewnionych ze sobą wilków w ogrodach zoologicznych. Zdarzały im się trudne sytuacje emocjonalne – nieraz jeden osobnik, w obronie terytorium, naskakiwał z agresją na drugiego. Stąd, wymyślono, że skoro pies pochodzi od wilka, również stosuje tą komunikację agresywną. To nieprawda, w grupach rodzinnych w naturalnym środowisku, takie zachowania nie występują. Fama jednak poszła i zbiera niedobre żniwo – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

Youtube/Azorres szkolenia dla psów

– Mnóstwo kotów domowych ma dzwoneczek przypięty do obroży. Opiekunowie tłumaczą to tym, że zwierzak porusza się tak bezszelestnie, że nie potrafią inaczej powiedzieć, gdzie się on znajduje. Tymczasem, słuch kota jest tak wrażliwy, że obecność ciągle dzwoniącego przedmiotu można porównać z przebywaniem w ciągłym, uciążliwym hałasie – wyjaśnia behawiorystka.

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierząt, trenerka psów)
Data emisji: 9.07.2020
Godzina emisji: 12.26

ml

Polecane