Jak słyszą zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:00
– Kocie ucho potrafi poruszać się w 180 stopniach. Wybierają sobie dźwięki, na które reagują i są w tym bardzo podobne do psów – mówi Aneta Awtoniuk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

– To, co jest najciekawsze w komunikacji kotów z nami, to fakt, że miauczą… dla ludzi. Między sobą nie używają takich odgłosów. Zwierzak mógł się nauczyć, że człowiek reaguje na sygnały dźwiękowe. To bardzo ciekawe u kotów, bo wiedzą one, na jakiej częstotliwości komunikują się myszy, więc swój najczulszy zmysł słuchu mają nastawiony właśnie na odgłosy małych gryzoni. Człowiek szuka dźwięków, na które, jak się nam wydaje, zwierzęta zareagują lepiej. Stąd nieprawdziwy mit, że psie imię powinno zawierać literę "R" – tłumaczy Aneta Awtoniuk.


Posłuchaj
14:30 2020_07_16 12_20_14_PR3_Psychodnia.mp3 Co słyszą nasze czworonogi? (Psychodnia/Trójka)

 

Zwierzęta żyją przy człowieku od niepamiętnych czasów. Znaczy to, że dosyć często spotykają się z jedną z ulubionych ludzkich rozrywek – muzyką. Jak na nią reagują?

– Istnieją dowody naukowe, że zwierzęta lubią muzykę i mają swoje ulubione gatunki i wykonawców. Psy najchętniej słuchają muzyki klasycznej. Krowy uwielbiają Beethovena, a kury dają lepsze jajka, gdy słuchają Bacha i Schumanna – opowiada Trójkowa ekspertka.

Youtube/JASNA STRONA

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 12.20

ml/mk

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń