Rowerzyści kontra piesi na czterech łapach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:00
– Dlaczego psy gonią rowerzystów? Odpowiedź jest prosta: najczęściej chodzi o sekwencję łowiecką – mówi Aneta Awtoniuk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ching Louis Liu

O sekwencji łowieckiej mówiliśmy już w "Psychodni" w audycji poświęconej spacerom z psem i temu, jak powinny one wyglądać, by były one atrakcyjne. – Gonienie rowerzystów, ale też i innych szybko poruszających się obiektów, może być również elementem owej sekwencji łowieckiej, którą pies realizuje "na własną łapę". Jeśli pies ma niespełniony bilans przyjemności, to zwierzę będzie szukało sposobu zrealizowania swoich potrzeb, których nie zrealizował opiekun – tłumaczy behawiorystka.


Posłuchaj
14:02 2020_08_06 12_27_40_PR3_Psychodnia.mp3 Jak pies z rowerzystą (Psychodnia/Trójka)

 

Dlaczego więc psy tak chętnie obierają sobie za cel właśnie cyklistów? 

– Dopóki pies goni dla zabawy, rowerzysta jest bezpieczny. Ktoś, kto nie jest oswojony z czymś takim, faktycznie może czuć się zagrożony. Rowerzysta na chodniku, to jasna zachęta do pogoni – człowiek pachnie, sam pojazd wydaje dźwięki, odblaski i światła również zachęcają do sprawdzenia, z czym mamy do czynienia – wyjaśnia Aneta Awtoniuk.

Youtube/wychowujenietresuje

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 12.27

ml

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń