Jak odpoczywają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 13:00
– Zwierzęta odpoczywają, bo biorą pod uwagę coś, o czym nie pamiętają ludzie – bycia tu i teraz – mówi Aneta Awtoniuk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fongleon356

– Zwierzęta, w odróżnieniu od ludzi, nie zajmują się przeszłością, bo wiedzą, że nie da się jej zmienić. Nie planują też przyszłości i starają się brać z teraźniejszości jak najwięcej. Trudno jest zbadać, jakie poczucie czasu mają zwierzęta, ale wiemy, że psy potrafią zapamiętać gdzie zakopały kość, rozpoznać po latach miejsca i ludzi. Owo poczucie czasu jest bardzo specyficzne, ale na pewno dotyczy tego, co dzieje się teraz – tłumaczy behawiorystka.


Posłuchaj
21:27 2020_08_13 12_23_58_PR3_Psychodnia.mp3 Jak wygląda sen u zwierząt? (Psychodnia/Trójka)

 

– Aby organizm, który ma mózg, mógł odpoczywać, musi umieć go wyłączyć. Nie całkowicie, bo zerowa aktywność mózgu to śmierć, ale ważne jest wyłączenie jak największej ilości partii tego organu. Ciekawie rozwiały to delfiny, które, w przeciwieństwie do ludzi, oddychają świadomie. My, gdy śpimy, oddychamy automatycznie. Delfiny nie mogą wyłączyć mózgu jak ludzie, bo by się potopiły. Dlatego, nauczyły się spać jedną półkulą mózgu, a następnie drugą. To niesamowita kompetencja – 

Youtube/JASNA STRONA

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 12.23

ml

Czytaj także

Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pies się poci?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:38
Upalne dni zagościły już na dobre, a wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym czworonogom. Człowiek reguluje temperaturę ciała za pomocą potu, a jak jest w przypadku psów?
rozwiń zwiń