Krzysztof Ścierański: muzyka jest we mnie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:00
Krzysztofa Ścierańskiego nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – wirtuoz gitary basowej i elektrycznej, legenda polskiego jazzu i rocka – opowiada Mariuszowi Owczarkowi o swoim koncercie na festiwalu Jazz na Starówce i nowej płycie.
Mariusz Owczarek i Krzysztof Ścierański
Mariusz Owczarek i Krzysztof ŚcierańskiFoto: Aleksandra Budka

Krzysztof Ścierański – basista Laboratorium, z którym to kultowym zespołem nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za żelazną kurtyną. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection. Po zawieszeniu działalności przez grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich. Teraz, po 6 latach, powraca z nowym autorskim materiałem.

Mariusz Owczarek i Krzysztof Ścierański Mariusz Owczarek i Krzysztof Ścierański

– Wszystko jest nowe, tak jak jest nowa sytuacja, świat się zmienił. Nagrałem płytę i wydaje mi się,  że jest ona bardzo dobra. Dobrałem do niej znakomitych muzyków, którzy spełniają wszystkie warunki, by grać taką muzykę. Jest tam szerokie spektrum muzyczne – od bluesa, po ocierające się o szaleństwo delikatne ballady – opowiada Krzysztof Ścierański.


Posłuchaj
25:37 2020_07_25 12_07_46_PR3_Audycja_muzyczna.mp3 Krzysztof Ścierański gościem Mariusza Owczarka (Audycja muzyczna/Trójka)

 

– Nie wiem jeszcze, jaki tytuł będzie miała płyta. Powstała w czasie pandemii z emocji, które zrodziły się w tym okresie. Musiałem ją nagrać. Wiedziałem, że mam wiele niezrealizowanych pomysłów i dzięki temu, że nie jeździłem na trasy, postanowiłem wynająć studio i muszę przyznać, że pracowało się wspaniale – dodaje jazzman.

Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, znajdują się wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Republika, Marek Wilczyński, zespół Wilki. Brał udział w nagraniu 30 albumów studyjnych. Jak na tym tle wypada grający z nim obecnie skład?

Mariusz Owczarek i Krzysztof Ścierański Mariusz Owczarek i Krzysztof Ścierański

– Nareszcie mam zespół marzeń, gdzie nie muszę być tylko basistą i grać akompaniament, tylko mogę grać również partie solowe na gitarze. Jestem szczęśliwy – wyznaje.

Krzysztof Ścierański zapowiedział swój występ na tegorocznym festiwalu Jazz na Starówce ze swoim najnowszym projektem zatytułowanym Pandemia.

– Jazz na Starówce to piękne miejsce i mam wiele rewelacyjnych wspomnień związanych z tą imprezą – podkreśla muzyk.

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczna
Prowadzi: Mariusz Owczarek

Gość: Krzysztof Ścierański (muzyk)
Data emisji: 25.07.2020
Godzina emisji: 12.07

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:20
W dniach 21-23 sierpnia w Poznaniu czeka nas 10. odsłona Enter Enea Festival, której patronuje m.in. Trójka. Dyrektor artystyczny wydarzenia – Leszek Możdżer, nie przywiązuje jednak zbytniej uwagi do tej liczby. – Jestem wychowany na systemie temperowanym dwunastotonowym. System dziesiętny powoduje same kłopoty – żartował pianista, który w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem zdradził nazwiska gwiazd tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń