Z piekła do nieba. Za nami pierwszy koncert w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:00
– To scena, z którą jestem związany od lat. Moja autorska płyta "Pawlik/Moniuszko. Polish Jazz" swoją premierę koncertową miała właśnie tutaj – tak Włodek Pawlik wspominał Trójkowe studio im. Agnieszki Osieckiej, do którego powrócił w piątek 31 lipca z okazji pierwszego występu w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020. 
Mariusz Owczarek i Włodek Pawlik w Trójkowym ogródku
Mariusz Owczarek i Włodek Pawlik w Trójkowym ogródkuFoto: Ola Budka

Posłuchaj
103:38 2020_08_01 11_06_59_PR3_Audycja_muzyczna.mp3 Jazzowo i poetycko. Zaprasza Mariusz Owczarek (Audycja muzyczna/Trójka)

 


Włodek Pawlik Trio 1200.JPG
Włodek Pawlik Trio na żywo w studiu Trójki. Zobacz!

W ubiegły piątek ( 31.07) Włodek Pawlik pojawił się na koncertowej scenie Trójki wraz kontrabasistą Pawłem Pańtą oraz perkusistą Cezarym Konradem jako Włodek Pawlik Trio. Grupa zaprezentowała m.in. utwory z wydanej w 2006 roku płyty "Ahhelli". – Jeden ze Słuchaczy tego koncertu opisał go w sposób niebywały. Powiedział, że ten koncert był wyjściem z piekła do nieba. Grało nam się świetnie – powiedział muzyk.

W kolejnej części festiwalu, która już 7 sierpnia, Włodek Pawlik wystąpi w towarzystwie Marka Bałaty. – Jest jednym z bardziej zdumiewających wokalistów, przynajmniej jeżeli chodzi o mój stosunek do umiejętności wokalnych. Jego umiejętności zawsze mnie fascynowały. Często wykorzystywałem jego oryginalne podejście do wokalistyki jazzowej, ale i do poezji. Ta przyjaźń trwa już długie, długie lata – mówił pianista.

Włodek Pawlik Trio Foto: Cezary Piwowarski Włodek Pawlik Trio Foto: Cezary Piwowarski

Gościem audycji był także Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który opowiedział o albumie "Astronomia poety. Baczyński".

Mela Koteluk & Kwadrofonik  "Astronomia poety. Baczyński"  Foto: mat. promocyjne Mela Koteluk & Kwadrofonik "Astronomia poety. Baczyński" Foto: mat. promocyjne

"Astronomia poety. Baczyński" to wydawnictwo z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji. 

"Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane" – mówią artyści.

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Astronomia [Official Music Video]/Warner Music Poland

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczna
Prowadzi: Mariusz Owczarek

Goście: Włodek Pawlik (kompozytor, pianista jazzowy), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 1.08.2020
Godzina emisji: 11.07

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:20
W dniach 21-23 sierpnia w Poznaniu czeka nas 10. odsłona Enter Enea Festival, której patronuje m.in. Trójka. Dyrektor artystyczny wydarzenia – Leszek Możdżer, nie przywiązuje jednak zbytniej uwagi do tej liczby. – Jestem wychowany na systemie temperowanym dwunastotonowym. System dziesiętny powoduje same kłopoty – żartował pianista, który w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem zdradził nazwiska gwiazd tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Ścierański: muzyka jest we mnie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:00
Krzysztofa Ścierańskiego nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – wirtuoz gitary basowej i elektrycznej, legenda polskiego jazzu i rocka – opowiada Mariuszowi Owczarkowi o swoim koncercie na festiwalu Jazz na Starówce i nowej płycie.
rozwiń zwiń