Trójka na jubileuszowej edycji Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 19:00
Zakończyła się już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku Mariusz Owczarek przyjechał nad Jezioro Strzeszyńskie wyjątkowo u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.
Leszek Możdżer i Lars Danielsson razem na scenie Enter Enea Festival 2020
Leszek Możdżer i Lars Danielsson razem na scenie Enter Enea Festival 2020Foto: enterfestival.pl/mat. promocyjne

Posłuchaj
135:07 2020_08_21 16_08_08_PR3_10._Enter_Enea_Festival_w_Trojce.mp3 Mariusz Owczarek nadaje z Enea Enter Festival cz. 1 (10. Enter Enea Festival w Trójce)

 

Nowym punktem programu, który zastąpił koncert Kodakov Trio przeniesiony na 2021 rok była premiera płyty "Arctic Riff" Marcin Wasilewski Trio, w której zespołowi towarzyszył Adam Pierończyk. Album ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records jako owoc współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. "Arctic Riff" prezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty został również klasyczny temat Vashkar Carli Bley.


Posłuchaj
148:03 2020_08_24 16_07_46_PR3_10._Enter_Enea_Festival_w_Trojce.mp3 Mariusz Owczarek nadaje z Enea Enter Festival cz. 2 (10. Enter Enea Festival w Trójce)
 

Enter Enea Festival 2020 / dzień 1/Enter Enea Festival

Jak co roku, w jubileuszowym programie usłyszeliśmy też młodych polskich twórców. Na scenie Enter Enea Festival zagrała pianistka, Kasia Pietrzko, nazwana przez Jazz Forum i czytelników magazynu Nową Nadzieją Jazzu. Na Enter Enea Festival zespół zaprezentował nowo wydany "Ephemeral Pleasures" wyróżniający się wyjątkowym wyczuciem melodii. Kolejnym pianistą, który wystąpił z własnym repertuarem jest Michał Salamon, który zaprezentował materiał z płyty "Lion’s Gate". W największym składzie wystąpił charyzmatyczny Kamil Piotrowicz, którego płyty nagrywane w zaproszonym sekstecie zostały uznane za najlepsze jazzowe albumy 2018 i 2016 roku i nagrodzone Fryderykami. Sobotnie koncerty Michała Salomona i Kamila Piotrowicza były transmitowane na kanale Youtube Enea, sponsora tytularnego Festiwalu.

Kolejny piękny koncert w ramach Enter Enea Festival 2020 /21-23.08/ Michał Salamon z całą historią "Lion's Gate" 🎼 Enter Music Festival #entermusicfestival #michałsalamon

Opublikowany przez BW Pictures Niedziela, 23 sierpnia 2020

Niedzielny wieczór rozpoczął koncert duetu Isfara Sarabskego i Leszka Możdżera, transmitowany na antenie radiowej Trójki. Sarabski to młody pianista i kompozytor pochodzący z Azerbejdżanu. Edukował się w Akademii Muzycznej w Baku, kontynuuje edukację w Berklee College of Music. W wieku 19 lat wygrał konkurs fortepianowy Montreux Festival. Jego ostatnia twórczość skupia się na brzmieniach elektronicznych i w jego mniemaniu taka muzyka jest przeznaczona do nocnych refleksji i tęsknoty, zabiera słuchaczy do zakamarków wyobraźni.

Leszek Możdżer opowiada o jubileuszowej edycji Enter Enea Festival w Trójce. Posłuchaj ---->

W programie międzynarodowym znalazł się też koncert Y–OTIS, muzycznego projektu szwedzkiego saksofonisty, Otisa Sandsjö. Muzyk określa swoją twórczość jako "płynny jazz" (liquid jazz), zrodzony w czasie, kiedy jazz rozumiany jako język muzyczny ewoluuje poza koncepcją wcześniejszego jazzu nowoczesnego (modern jazz). Na niedzielnym koncercie usłyszeliśmy materiał ze świeżo wydanej w lipcu płyty "Y–OTIS–2". W programie festiwalowym wystąpił też doskonale znany polskiej publiczności Lars Danielsson, który wielokrotnie współpracował z Leszkiem Możdżerem, również w duecie. Artyści występowali razem na deskach najbardziej renomowanych światowych sal koncertowych, a podczas Festiwalu mieliśmy rzadką okazję do wysłuchania tego duetu wśród szumiących drzew okalających Jezioro Strzeszyńskie.

Enterowa publiczność przywykła już do orkiestrowych składów w programie kameralnego, leśnego festiwalu. 10. urodziny świętowaliśmy wyjątkowym koncertem Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus i Agnieszki Duczmal, którzy wystąpili w repertuarze zaproponowanym i zaaranżowanym przez dyrektora artystycznego.

Wisienką na urodzinowym torcie był wyczekany koncert tajemniczego, acz bardzo popularnego Mitch & Mitch, ubarwiającego polską scenę muzyczną od 2003 roku. Niektórzy z Mitchów występowali już na enterowej scenie, tym razem usłyszeliśmy ich teraz wspólnie, w tym pełnym letniego słońca repertuarze.

10. edycja Enter Enea Festival  10. edycja Enter Enea Festival

10 lat Festiwalu to duży kapitał wspomnień, zaufania i przywiązania. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta "Komeda" Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2011 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album "Polska" w wykonaniu trio Możdżer/Danielsson/Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer - Gloria Campaner z 2017 roku, oraz premiera materiału "Symphosphere" opartego na współpracy Możdżera i Tii Fuller, amerykańskiej saksofonistki, z orkiestrą, muzyką elektroniczną i z udziałem Larsa Danielssona.

***

Tytuł audycji: 10. Enter Enea Festival w Trójce
Prowadzi: Mariusz Owczarek
Daty emisji: 21.08.2020, 24.08.2020
Godziny emisji: 16.08, 16.08

mat.prasowe/kr


Czytaj także

Enter Enea Festival 2019 – czas na podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 00:00
Nadszedł czas na podsumowanie 9. edycji Enter Enea Festival, który w dniach 17 – 19 czerwca gościł nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:20
W dniach 21-23 sierpnia w Poznaniu czeka nas 10. odsłona Enter Enea Festival, której patronuje m.in. Trójka. Dyrektor artystyczny wydarzenia – Leszek Możdżer, nie przywiązuje jednak zbytniej uwagi do tej liczby. – Jestem wychowany na systemie temperowanym dwunastotonowym. System dziesiętny powoduje same kłopoty – żartował pianista, który w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem zdradził nazwiska gwiazd tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enter Enea Festival: Michał Salamon "Lion's Gate" – po premierze

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:00
22 sierpnia podczas festiwalu Enter Enea Festival odbyła się koncertowa premiera albumu "Lion's Gate" Michała Salamona. Już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że była to historyczna premiera: ponad 100 płyt sprzedanych po koncercie to absolutny rekord w 10-letniej historii festiwalu.
rozwiń zwiń