Piotr Majewski prezentuje. Jazz, klasyka i rozrywka, czyli trzy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 17:00
To już trzeci rozdział "Księgi muzycznych olśnień" – audycji, w której muzyka jazzowa i klasyczna przeplata się z muzyką rozrywkową, i to w wydaniu polskich artystów. – Jak powszechnie wiadomo, nic nie porusza tak dojmująco, jak twórczość rodzimych autorów, kompozytorów i aranżerów, producentów – powiedział autor programu Piotr Majewski.
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Łukasz Gawroński/Jazz nad Odrą

Posłuchaj
50:25 2021_04_18 16_06_20_PR3_Ksiega_muzycznych_olsnien .mp3 Muzyka jazzowa i rozrywkowa z polskiego podwórka (Księga muzycznych olśnień/Trójka)

 

 

Audycję tradycyjnie rozpoczął Leszek Możdżer przepiękną improwizacją na temat znanego wszystkim, jakże wiosennego, hitu Skaldów "Cała jesteś w skowronkach", skomponowanego przez Andrzeja Zielińskiego do tekstu Leszka Aleksandra Moczulskiego, w listopadzie 1968 roku.

Cała jesteś w Skowronkach/Leszek Możdżer – temat


"Brownie" to utwór otwierający debiutancki album grupy Novi Singers pt. "Bossa Nova"Nagrania zrealizowano w czerwcu 1967 w studiu Polskich Nagrań Studio 12 w Warszawie. Płytę nagrano w składzie: Bernard Kawka (śpiew, skrzypce), Ewa Wanat (śpiew, skrzypce), Janusz Mych (śpiew, flet) oraz Waldemar Parzyński (śpiew, instrumenty perkusyjne). Szkoda, że takich zespołów nie ma już na naszym rynku muzycznym. Powinniśmy za nimi zatęsknić – stwierdził autor audycji.

Novi Singers - Brownie [Official Audio]/Polish Jazz


Pierwszy album Bartka Królika zatytułowana "Pan od muzyki" to płyta różnorodna stylistycznie, pulsująca miejskim rytmem i życiowa w przekazie, która łączy w sobie takie gatunki jak r’n’b, soul, funk, jazz, pop z odrobiną rocka. Piotr Majewski zaprezentował nam aż trzy jej fragmenty – utwory "Sobą być", "Ten tłusty bit" oraz "Niski ton".

Ten tłusty bit/Bartek Królik

Lista utworów: 

1. Leszek Możdżer – "Cała jesteś w skowronkach"
2. Wojciech Karolak  – "Easy"
3. Ewa Bem – "Wyszłam za mąż, zaraz wracam"
4. Wojciech Karolak – "Why Not Samba"
5. Novi Singers – "Brownie"
6. Novi Singers – "Wltz in D flat major Op. 64 No. 1"
7. Natalia Kukulska – "Z wyjątkiem nas (Etiuda E-dur)"
8. Natalia Kukulska – "Zezowate szczęście (Mazurek F-dur)"                        
9. Bartek Królik – "Sobą być (feat. Udoo)"   
10. Bartek Królik – "Ten tłusty beat 
11. Bartek Królik – "Niski ton   
12. Łąki Łan – "Bombaj"

***

Tytuł audycji: Księga Muzycznych Olśnień
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 18.04.2021
Godzina emisji: 16.09

kr

Czytaj także

Wiolinistycznie, rodzinnie, nastrojowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 00:15
Niewątpliwie ten wieczór zdominowały skrzypce, choć silnie swoją obecność zaznaczyły również klawisze. Nie zabrakło też układów rodzinnych, które akurat w muzyce potrafią zaowocować naprawdę wspaniałymi dokonaniami. I tak właśnie się zdarzyło w przypadku płyty, po którą sięgnął w swoim programie Piotr Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)taneczne tanga i orkiestra w głosie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 00:00
Pierwszy z bohaterów najnowszego wydania audycji "Między dniem a snem" wprowadził tango do filharmonii, drugi zaś rozpoczął nową erę męskiej wokalistyki jazzowej. Piotr Majewski zabrał nas na muzyczne spotkanie z Astorem Piazzolą i Alem Jarreau, a to z okazji kolejnych rocznic urodzin obu artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Quincy Jones. W hołdzie wizjonerowi muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 00:00
– Zaczynamy dziś od życzeń urodzinowych. W minioną niedzielę, 14 marca, 88. rocznicę urodzin obchodził Quincy Jones – powiedział Piotr Majewski, rozpoczynając kolejne wydanie audycji "Między dniem a snem".  
rozwiń zwiń