Funk nad modrą łąką. Muzyka z eko-przesłaniem w "Księdze muzycznych olśnień"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:56
Obchodzony w miniony czwartek Światowy Dzień Ziemi stał się inspiracją tego rozdziału "Księgi muzycznych olśnień". W roli głównej wystąpiła bardzo świadoma ekologicznie formacja Łąki Łan.
Łąki Łan
Łąki ŁanFoto: PAP / Jakub Kaczmarczyk

– To grupa wytrawnych warszawskich artystów, którzy świetnie opanowany przez siebie język współczesnego funku sprzęgli z eko-ideologią – tak Łąki Łan zdefiniował gospodarz audycji, Piotr Majewski. Muzyka tego zespołu wypełniła mniej więcej połowę zawartości "Księgi".


Posłuchaj
50:04 2021_04_25 16_06_46_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Funk w służbie ekologii (Księga Muzycznych Olśnień/Trójka)

 

– Ziemia funkcjonuje jako jeden olbrzymi organizm przystosowany do zmian tak, żeby zachować odpowiednie warunki do życia – to z kolei słowa Paprodziada, jednego z liderów działającej od dwóch dekad grupy. Podobnie jak inni jej członkowie (m.in. Poń Kolny, Zając Cokictokloc i Mega Motyl) posługuje się on pseudonimem scenicznym sugerującym mocne zaangażowanie ekologiczne.   

Łąki Łan – "Pola Ar", źródło: YouTube / Łąki Łan

Kolejną bohaterką audycji była Hanna Banaszak. Obdarzona niebywałym talentem wokalnym artystka zaśpiewała trzy utwory, z których jeden, "Stoję na tobie Ziemio", świetnie wpisał się w tematykę tego rozdziału "Księgi muzycznych olśnień". Całości dopełniło nagranie koncertowe z klubu Akwarium z końca lat 70. Wybitne umiejętności zaprezentowali w nim członkowie jazzowego kwartetu Sun Ship.

Lista utworów:

  1. Leszek Możdżer - "Cała jesteś w skowronkach"
  2. Łąki Łan – "Pola Ar"
  3. Łąki Łan – "Łąki funk"
  4. Łąki Łan – "Nad modrą łąką"
  5. Łąki Łan –"Evo"
  6. Sun Ship – "Jarmark"
  7. Hanna Banaszak – "Stoję na tobie Ziemio"
  8. Hanna Banaszak – "W moim magicznym domu"
  9. Hanna Banaszak – "Stoi w deszczu diabeł"
  10. Łąki Łan – "Syntonia"

***

Tytuł audycji: Księga muzycznych olśnień
Prowadzi: Piotr Majewski
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 16.09

kc

Czytaj także

Piotr Majewski prezentuje. Jazz, klasyka i rozrywka, czyli trzy w jednym

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 17:00
To już trzeci rozdział "Księgi muzycznych olśnień" – audycji, w której muzyka jazzowa i klasyczna przeplata się z muzyką rozrywkową, i to w wydaniu polskich artystów. – Jak powszechnie wiadomo, nic nie porusza tak dojmująco, jak twórczość rodzimych autorów, kompozytorów i aranżerów, producentów – powiedział autor programu Piotr Majewski.
rozwiń zwiń