Agnieszka Kobus-Zawojska – skazana na wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 02:00
– Mamy wioślarską rodzinę. Można powiedzieć, że jestem niespełnioną ambicją mojego taty, ale dzięki temu mam dobre wyniki, bo mam wsparcie, jakiego on nie miał – mówiła w Trójce brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy Agnieszka Kobus-Zawojska.
Agnieszka Kobus-Zawojska
Agnieszka Kobus-ZawojskaFoto: PAP/Archiwum Kalbar

Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski w rozmowie z Darkiem Matyją 1200 dm.jpg
Treningi dla amatorów wioślarstwa z Maciejem Zawojskim

Zanim bohaterka "Sportu pod Księżycem" poświęciła się w całości wioślarstwu, próbowała swoich sił w innych dyscyplinach, m.in. w gimnastyce, tenisie i narciarstwie. Jak przyznała, wiosła nie były jej miłością od pierwszego wejrzenia. Nadal pamięta spacer z rodzicami po warszawskich bulwarach, na którym spotkali Pawła Berka, czyli trenera Kajetana Broniewskiego – brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Barcelonie.


Posłuchaj
114:08 2020_11_13 00_05_35_PR3_Sport_pod_Ksiezycem.mp3 Wioślarstwo z pokolenia na pokolenie. Rozmowa z Agnieszką Kobus-Zawojską (Sport pod Księżycem/Trójka)

 

– Paweł Berek znał moich rodziców. Widząc mnie, powiedział: ona będzie trenować! Ja tupnęłam nogą i odparłam, że mi się to nie podoba i że nie chcę tego robić. A później sama wiosłowałam. Widocznie tak miało być – wspominała Agnieszka Kobus-Zawojska. – Mój tata wywierał na mnie presję, ale pomogło mi to – dodała.

Dziś wioślarka stara się podtrzymać sportowego ducha w najmłodszym pokoleniu – razem z mężem, a zarazem medalistą mistrzostw Europy Maciejem Zawojskim prowadzi cykl "Wiosła na Wisłę" – wioślarskie zajęcia rekreacyjne przeznaczone dla mieszkańców Warszawy w wieku powyżej 12 lat.

Agnieszka Kobus Zawojska - Dlaczego warto uprawiać sport?/Akademia Wioślarska Zawojskich

***

Tytuł audycji: Sport pod Księżycem
Prowadzą: Mateusz FusiarzKrzysztof Łoniewski
Gość: Agnieszka Kobus-Zawojska (wioślarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

BiegamBoLubię Lasy po raz 6.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 17:25
– Ten luty jest bardzo wyjątkowy, bo normalnie o tej porze roku las powinien jeszcze spać, ale już pojawiają się pierwsze rośliny, zwierzęta zmieniają swoje zwyczaje na wiosenne – las się budzi – mówił o warunkach, które czekają w tym roku na uczestników akcji BiegamBoLubię Lasy dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Siódmiak pół żartem, pół serio

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 02:00
Jan Kałucki i Krzysztof Łoniewski rozmawiają z Arturem Siódmiakiem – dwukrotnym medalistą mistrzostw świata w piłce ręcznej, olimpijczykiem i anegdociarzem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocne rozmowy z mistrzem, czyli Marcin Lewandowski w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 02:00
Gościem Programu 3 Polskiego Radia jest Marcin Lewandowski – lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich, brązowy medalista mistrzostw świata z Dohy na dystansie 1500 m., a także żołnierz Sił Zbrojny RP.
rozwiń zwiń