Luiza Złotkowska: muzyka pomaga w osiąganiu rekordów świata

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:05
- Przez startami i w trakcie rozgrzewki miałam na uszach słuchawki i słuchałam muzyki. Łyżwiarstwo szybkie jest rytmicznym sportem i muzyka pomaga w osiąganiu rekordów świata - mówi w Programie 3 Polskiego Radia dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, Luiza Złotkowska. 
Luiza Złotkowska
Luiza ZłotkowskaFoto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj
114:35 2020_10_16 00_05_23_PR3_Sport_pod_Ksiezycem.mp3 Luiza Złotkowska: muzyka pomaga w osiąganiu rekordów świata (Sport pod Księżycem/Trójka)

 

Gość audycji wspomina sytuację, której sama była świadkiem, jak na lodowisku w Salt Lake City w USA podczas próby bicia rekordów Guinnessa została puszczona muzyka wkomponowana pod krok łyżwiarza. - Każdy bit był idealnie skomponowany z czasem odepchnięcia się na lodzie. Zadziałało i łyżwiarz pobił rekord świata - dopowiada. 


Luiza Złotkowska 1200 f.jpg
Luiza Złotkowska na ostrym wirażu kariery: nie chciałabym kończyć, ale prawdopodobnie będę do tego zmuszona

Zakończenie kariery 

27 lutego 2020 roku Luiza Złotkowska ogłosiła zakończenie kariery. Jak sama mówiła, data była szczególna z tego względu, iż 10 lat temu zdobyła pierwszy medal olimpijski. 

Na antenie radiowej Trójki zdradza, że najbardziej tęskni za prędkością. - Na łyżwach osiąga się prędkości ponad 50 km/h i ten pęd jest duży, czuje się prędkość i tego mi najbardziej brakuje - dodaje. 

Polka już w zeszłym sezonie ze względu na problemy z kręgosłupem nie brała udziału w rywalizacji w Pucharach Świata. Kontuzji nie udało się wyleczyć na tyle, aby mogła wrócić do uprawiania sportu. - Po 24 latach pracy - jeżdżenia na łyżwach - miałam problemy z kręgosłupem. To był skutek przeciążeń treningowych i wieloletniej eksploatacji tego odcinka, bo jednak łyżwiarstwo szybkie wymaga pochylonej postawy, cały czas w niskiej pozycji - wyjaśnia Luiza Złotkowska. 

"Ćwiczę, bo lubię" 

Luiza Złotkowska zdradza, że mimo problemów zdrowotnych nie rezygnuje z aktywności fizycznej. - Jeżdżę na rowerze miejskim, rolkach i uprawiam wszystkie formy gimnastyczne typu joga - mówi. - To jest element każdego sportowca i nawet jak ma się przesyt przez lata treningów, to w pewnym momencie się do tego wraca - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Sport pod Księżycem
Prowadzi: Tomasz Gorazdowski
Gość: Luiza Złotkowska 
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 0.05

ans 

Zobacz więcej na temat: SPORT społeczeństwo Trójka