Mila: reprezentacji potrzebny był trener z genem zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:00
Gościem Krzysztofa Łoniewskiego w najnowszym wydaniu "Sportu pod Księżycem" był Sebastian Mila – znakomity piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski i, o czym mało kto pamięta, mistrz Europy U-18. Jest więc rzeczą naturalną, że rozmowę zdominowała piłka nożna i to w różnych aspektach.
Sebastian Mila podczas spotkania Austrii Wiedeń i Parmy podczas ćwierćfinałowego meczu piłkarskiego Pucharu UEFA na stadionie Tardini.
Sebastian Mila podczas spotkania Austrii Wiedeń i Parmy podczas ćwierćfinałowego meczu piłkarskiego Pucharu UEFA na stadionie Tardini. Foto: Reuters Photographer / Reuters / Forum

eldo z winylami 1200.jpg
Sport – metoda na szczęście

Sebastian Mila pochodzi z Koszalina i tam jako 10-latek trafił do pierwszego klubu piłkarskiego Bałtyk Koszalin. Karierę zaczął w Lechii Gdańsk jeszcze jako junior. Potem grał m.in. w Dyskobolii Grodzisk Wlkp., Austrii Wiedeń, Śląsku Wrocław i ponownie w Lechii Gdańsk, gdzie w 2018 roku zakończył karierę. 38 razy wystąpił w reprezentacji Polski. Obecnie jest komentatorem sportowym.


Posłuchaj
114:35 2021_02_19 00_05_09_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Sebastian Mila (Trójka Pod Księżycem)

To oczywiste, że jednym z głównych tematów rozmowy stały się tegoroczne Mistrzostwa Europy. Polska reprezentacja przystąpi do nich po mocnych perturbacjach związanych z niespodziewaną wymianą trenera. Zwolnionego Jerzego Brzęczka zastąpił na tym stanowisku Paolo Sousa.

– Nowy selekcjoner, to nowe nadzieje. A te nadzieje mają nie tylko sami piłkarze, ale również komentatorzy i oczywiście kibice. A Paolo Sousa wlewa w nasze serca tę pozytywną energię – komentuje były piłkarz. – Że możemy wyjść z grupy, że to właśnie powinno na dziś być naszym celem – dodaje.

Groclin vs Manchester City - Sebastian Mila/YouTube kaka786able


Pojawił się też temat swoistej niemocy polskiej reprezentacji w rozgrywkach Mistrzostw Europy. – Reprezentacje z naszego kontynentu są silne. Niemcy, Hiszpania, Anglia, Francja, Szwecja, Włochy: to zespoły, z którymi przegrywamy 8 na 10 spotkań – tłumaczy Sebastian Mila. – Mimo że w składzie mamy najlepszego napastnika świata, czyli Roberta Lewandowskiego. Mamy też znakomitych bramkarzy i innych piłkarzy prezentujących świetny poziom. Ale niestety do tych najlepszych drużyn jeszcze nam brakuje – dodaje.

Sebastian Mila – Wszystkie bramki dla reprezentacji Polski/YouTube Na Spalonym


Wg byłego reprezentanta Polski nasz poziom to są zespoły azjatyckie, Australia, Nowa Zelandia. Więc kiedy na nie trafiamy na Mistrzostwach Świata, są poprzeczką, którą możemy przeskoczyć. – Jednak kiedy trafimy na drużynę z Południowej Ameryki, robi się poważny problem. Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Chile, to są drużyny, z którymi ciężko nam rywalizować – wskazuje.

Sebastian Mila prywatnie. "Jestem marzycielem"/YouTube TVP Sport


***

Tytuł audycji: Sport pod Księżycem
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Sebastian Mila (były piłkarz, 38-krotny reprezentant Polski, mistrz i wicemistrz Europy)
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 00.05

pr

Czytaj także

Żeglowanie nocą, czyli Waldemar Heflich w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 02:00
Tym razem rozmawiamy z Waldemarem Heflichem, redaktorem naczelnym magazynu "Żagle", miłośnikiem i ekspertem żeglarskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Kobus-Zawojska – skazana na wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 02:00
– Mamy wioślarską rodzinę. Można powiedzieć, że jestem niespełnioną ambicją mojego taty, ale dzięki temu mam dobre wyniki, bo mam wsparcie, jakiego on nie miał – mówiła w Trójce brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy Agnieszka Kobus-Zawojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podszczecińskiej wsi na najwyższe podium

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 02:15
Paweł Januszewski jest jedynym w historii polskiej lekkoatletyki mistrzem Europy na dystansie 400 m przez płotki. Złoto zdobył w Budapeszcie w roku 1998, zaledwie rok po ciężkim wypadku samochodowym! Dzisiaj jest trenerem, dziennikarzem, znanym popularyzatorem sportu: współtwórcą i współprowadzącym trójkowej akcji "Biegam, bo lubię"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać morsem? Trenować z głową!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:45
Morsowanie – ostatnio bardzo modne, a zarazem będące obiektem żartów i... memów. Co warto o nim wiedzieć? Jak rozpocząć przygodę z kąpielami w lodowatej wodzie? Czy przydadzą się one biegaczom?
rozwiń zwiń