Z Manhattanu na rajdowy szczyt

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 02:15
Kajetan Kajetanowicz, jeden z najbardziej utytułowanych polskich rajdowców, czterokrotny mistrz Polski, trzykrotny mistrz Europy, wicemistrz świata. W rozmowie z Adamem Maleckim opowiada o swojej drodze na rajdowy szczyt, o marzeniach i wyzwaniach.
Kajetan Kajetanowicz
Kajetan KajetanowiczFoto: materiały prasowe/Kajto.pl

Jan Błachowicz 1200.jpg
Wyżej już się nie da. Rozmowa z Janem Błachowiczem

Pochodzi z gór: urodził się w Cieszynie, ale od początku mieszka w Ustroniu. Na osiedlu, które kiedyś, "za komuny", nazywało się "30-lecia PRL", a potem zostało przemianowane na Manhattan. – Fajne miejsce, wiele tam przeżyłem, to był mój świat, wiele się tam działo – opowiada trójkowy gość. – Zanim zacząłem jeździć, nie byłem wzorem do naśladowania. Ale gdzieś te rajdy, ta motoryzacja zawsze była bliżej lub dalej. I w pewnym momencie stała się moim marzeniem, moją pasją. I tak zostało: kocham rajdy – deklaruje.


Posłuchaj
112:31 2021_04_09 00_05_27_PR3_Sportowa_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Kajetan Kajetanowicz (Sportowa Trójka pod Księżycem)

A wszystkiemu "winny" jest tata naszego rajdowca: – Teraz już jest na emeryturze, ale był mechanikiem samochodowym i wciąż jeszcze pracuje. To on zabrał mnie na pierwszy rajd, to był Rajd Wisły. I tak, nieświadomie, zaraził mnie rajdami – wspomina Kajetan Kajetanowicz. – Kiedy rok później nie mogliśmy iść, bo musieliśmy "ryć" na działce, dosłownie płakałem słysząc te samochody, jak jeżdżą w okolicy – dodaje.

Bicie rekordu prędkości – Kajetan Kajetanowicz w Subaru Imprezie w dół stoku narciarskiego! /YouTube Kajetan KAJTO Kajetanowicz


W końcu nadszedł czas, kiedy Kajetan zaczął myśleć, aby mieć swoje cztery kółka, zacząć się ścigać. Wybór padł na fiata 126p. – A na co innego mogło paść? To było najtańsze auto, zresztą sprzedał mi je kolega z Manhattanu – śmieje się rajdowiec. – To były pierwsze starty, pierwsze doświadczenia. Już na pierwszym odcinku specjalnym, takim prawdziwym, cztery razy przeleciałem przez dach. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło – opowiada.

– Potem pół roku go odbudowywaliśmy. Tata bardzo mi pomógł na tamtym etapie, kiedy samochody były mniej zaawansowane – opowiada rajdowiec. – Teraz byśmy się pokłócili: on wie lepiej, jak jeździć, ja, jak naprawiać – dodaje ze śmiechem.

Wjazd rajdówka na szczyt stoku narciarskiego! Kajetan Kajetanowicz w Subaru Imprezie/YouTube Kajetan KAJTO Kajetanowicz


***

Tytuł audycji: Sportowa Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Adam Malecki
Gość: Kajetan Kajetanowicz (kierowca rajdowy, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, wicemistrz świata WRC 2 2019 oraz II wicemistrz świata WRC 3 2020)
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 0.05

pr

Czytaj także

Katarzyna Jurkowska-Kowalska: teraz jestem spełnionym sportowcem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 10:45
Katarzyna Jurkowska-Kowalska to sześciokrotna mistrzyni Polski w gimnastyce sportowej. Jako jedyna reprezentowała Polskę w tej dyscyplinie na igrzyskach w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport – metoda na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 02:15
Tym razem gościem Krzysztofa Łoniewskiego i Dariusza Urbanowicza był nie sportowiec, lecz... raper. Lecz chociaż Leszek "Eldo" Kaźmierczak w żaden sposób nie był związany z profesjonalnym uprawianiem sportu, ten zawsze był w jego życiu obecny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport nigdy nie był przygodą

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 02:15
Leszek Blanik jest bodaj najbardziej utytułowanym gimnastykiem sportowym w Polsce: na koncie ma złoty i brązowy medal olimpijski, złoto i dwa srebra mistrzostw świata, złoto, srebro i brąz mistrzostw Europy. Jak była jego droga na sportowe szczyty, co robi dziś?
rozwiń zwiń