Pływanie ciałem i umysłem. Otylia Jędrzejczak gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 02:15
– To śmieszne, ale wchodziłam do basenu i mówiłam "Cześć, nazywam się Otylia! Będziemy razem startować. Spraw, by ściany były miękkie". Traktowałam basen jak kolegę i to być może działało na moje podejście – mówiła "Sportowej Trójce pod Księżycem" Otylia Jędrzejczak. Mistrzyni olimpijska w pływaniu zdradziła nam, co motywowało ją do wygranych i co mają wspólnego sportowcy z… aktorami.
Otylia Jędrzejczak
Otylia JędrzejczakFoto: Forum/forumgwiazd

Jak najszybciej dotknąć ściany

Złoty medal i dwa srebrne na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku, dwukrotnie uzyskany tytuł mistrzyni świata, pięciokrotnie uzyskany tytuł mistrzyni Europy, miano najlepszej pływaczki w Europie nadane przez magazyn "Swimming World", miejsce w International Swimming Hall of Fame – to tylko niektóre sukcesy sportowe Otylii Jędrzejczak.


Posłuchaj
114:58 2021_05_21 00_05_27_PR3_Sportowa_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Co motywuje Otylię Jędrzejczak? Legenda polskiego pływactwa w Trójce (Sportowa Trójka pod Księżycem)

 

U szczytu swoich możliwości, który przypadał na lata 2005-2006, często mawiała, że cała Polską płynie razem z nią. Jak pływaczka radziła sobie z tą odpowiedzialnością? – Skupiałam się na tym, że chcę popłynąć jak najlepiej. Moim celem było zdobycie złotego medalu, bo w swojej podświadomości już wypracowałam ten medal, on był już na mojej szyi. To dlatego, że moim drugim celem było zlicytowanie go dla dzieci chorych na białaczkę – mówiła Otylia Jędrzejczak "Sportowej Trójce pod Księżycem". – Jeżeli chodzi o ludzi, którzy obserwowali mój start, nigdy nie traktowałam tego jako presję. Wchodziłam na słupek ze słuchawkami na uszach i koncentrowałam się, by jak najszybciej dotknąć ściany, a potem kolejnej i kolejnej, by zakończyć wyścig – dodała.

Otylia Jędrzejczak na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku Foto: Forum/David Gray/Reuters Otylia Jędrzejczak na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku Foto: Forum/David Gray/Reuters

Wypracować pomocne schematy

Oprócz Pawła Słomińskiego – trenera Otylii, w osiągnięciu sukcesu pomagała jej Beata Mińkowska – psycholog sportu, której specjalnością jest współpraca z polskimi olimpijczykami. 

– Beata była bardzo dobrą pomocą. Zawsze podkreślała, że mam bardzo dobrą intuicję mojego ciała. Przed startem grałam z nią w łapki – wspominała mistrzyni w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim i Adamem Maleckim. – Miałam wypracowany rytm. Wiedziałam, że wstanę rano, wiedziałam, co zjem, wiedziałam, że zrobię sobie drzemkę i że pójdę na rozgrzewkę. Wszystko dopasowywałam do odczuć mojego organizmu – wyjaśniła.

Jak nastroić swój umysł przed startem? Sposobem bohaterki audycji było oswojenie się z miejscem swojego przyszłego sukcesu i rozmowa z samą sobą. – Lubiłam przyjechać na obiekt z nim rozmawiać. To śmieszne, ale wchodziłam do basenu i mówiłam "Cześć, nazywam się Otylia! Będziemy razem startować. Spraw, by ściany były miękkie". Traktowałam basen jak kolegę i to być może działało na moje podejście. W czasie pokonywania dystansu rozmawiałam ze sobą i to też jest sposób na to, by stres schodził na bok – opisywała mistrzyni.

Sportowiec musi umieć grać

Współdziałanie ciała i umysłu łączy zawód sportowca z zawodem aktora. Okazuje się, że kandydat na medal olimpijski też powinien czasem grać, czego Otylia Jędrzejczak już jako bardzo młoda pływaczka nauczyła się od Marka Plawgo – lekkoatlety, sprintera i płotkarza, podobnie jak Otylia pochodzącego ze Śląska. – Uważam, że dobry sportowiec to trochę aktor. Kiedy wchodzisz do pokoju, w którym jest osiem twoich rywalek, nie możesz pokazać im swoich emocji. Pomimo stresu i nerwów trzeba być przykrytym pewną bańką – wyznała pływaczka. 

W 2019 roku Otylia Jędrzejczak wydała książkę "Otylia. Moja historia". Autobiograficzna opowieść powstała we współpracy z Pawłem  Hochstimem i Pawłem Skrabą. 

***

Tytuł audycji: Sportowa Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiAdam Malecki
Gość: Otylia Jędrzejczak (pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska)
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 00.05

kr

Czytaj także

Z Manhattanu na rajdowy szczyt

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 02:15
Kajetan Kajetanowicz, jeden z najbardziej utytułowanych polskich rajdowców, czterokrotny mistrz Polski, trzykrotny mistrz Europy, wicemistrz świata. W rozmowie z Adamem Maleckim opowiada o swojej drodze na rajdowy szczyt, o marzeniach i wyzwaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport – recepta na lepsze życie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 02:15
Doktor Urszula Zdanowicz jest ortopedą, znanym specjalistą, i wielokrotnie pojawiała się w trójkowej audycji "Biegam, bo lubię". Przez wiele lat uprawiała też wspaniałą, choć niszową dyscyplinę: pływanie synchroniczne. W "Sportowej Trójce pod Księżycem" opowiadała o swoich treningach, ale także o tym, jaki wpływ ma sport na rozwój dzieci, o roli trenera i przyszłości medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba być gotowym na radość, ale i na najgorsze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 02:15
Rzadko się zdarza, aby w "Sportowej Trójce pod Księżycem" gościła pięcioosobowa rodzina, która poświęca się jednej pasji. Pasji, która łączy w sobie różne aspekty: niesienie ludziom pomocy, sport, a nawet rozrywkę – ratownictwo wodne.
rozwiń zwiń