Prof. Marcin Gmys gościem Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:00
17 października 1849 roku w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. W dniu 171 rocznicy śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora rozmawialiśmy z prof. Marcinem Gmysem, dyrektorem Radia Chopin.
Marcin Gmys
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W tym roku miał się odbyć kolejny Konkurs Chopinowski. Niestety, z powodu panującej pandemii wydarzenie przeniesiono na rok przyszły.

– Konkurs właśnie dobiegałby końca. Miejmy nadzieję, że w 2021 się on odbędzie, bo obserwując to, co dzieje się w tej chwili na świecie, wcale nie można mieć 100 proc. pewności. Odbywa się jednak szereg wydarzeń zastępczych z Festiwalem Przed Konkursem na czele – mówi prof. Gmys.

Cykl 10 koncertów rozpoczął się 1 października – w dniu, na który pierwotnie zaplanowano inaugurację konkursu. Jako pierwszy wystąpił zwycięzca z 2015 roku Seong-Jin Cho. W kolejnych dniach usłyszeliśmy także recitale Nelsona Goernera, Lukasa Geniušasa, Marca Laforêt, Yulianny Avdeevej, Philippe Giusiano, Gabrieli Montero, czy niesamowitego Olliego Mustonena.


Posłuchaj
04:21 PR3_MPLS 2020_10_17-12-26-50.mp3 Rozmowa z prof. Marcinem Gmysem w 171. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina (Około południa/Trójka)

 

Na 17 października zaplanowano tradycyjny koncert w Bazylice św. Krzyża. W programie występy Szymona Nehringa i Jana Englera.

Cykl uzupełniają dwa koncerty fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji Kevina Kennera z akompaniamentem Apollon Musagète Quartett i kontrabasisty Sławomira Rozlacha.

Before the Grand Competition - Master Recitals/Chopin Institute

Radio Chopin będzie miało jednak powody do radości. Wielkimi krokami nadchodzi kolejna rocznica istnienia programu.

– 11 listopada świętować będziemy trzecią rocznicę powołania do życia naszej anteny. Solidnie szykujemy się na ten dzień. Szykujemy pewną niespodziankę do zobaczenia online, ale nie będę jeszcze zdradzał, kto się wtedy pojawi. Zapraszamy jednak do słuchania przez cały dzień, od rana do wieczora – zachęca dyrektor Radia Chopin.

***

Tytuł audycji: Około południa
Prowadzi: Mariusz Owczarek
Gość: prof. Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 12.26

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:20
W dniach 21-23 sierpnia w Poznaniu czeka nas 10. odsłona Enter Enea Festival, której patronuje m.in. Trójka. Dyrektor artystyczny wydarzenia – Leszek Możdżer, nie przywiązuje jednak zbytniej uwagi do tej liczby. – Jestem wychowany na systemie temperowanym dwunastotonowym. System dziesiętny powoduje same kłopoty – żartował pianista, który w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem zdradził nazwiska gwiazd tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Baron nadaje z Ladies' Jazz Festival Gdynia 2020

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 23:00
– Fani kobiecego jazzu zaskakują nas pozytywnie swoim zainteresowaniem, klikaniem, oglądaniem i byciem z nami – mówił w Trójce Piotr Łyszkiewicz, dyrektor właśnie trwającego Ladies' Jazz Festival w Gdyni, który wyjątkowo odbył się w formie hybrydowej. Na miejscu był Piotr Baron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Ścierański: muzyka jest we mnie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:00
Krzysztofa Ścierańskiego nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – wirtuoz gitary basowej i elektrycznej, legenda polskiego jazzu i rocka – opowiada Mariuszowi Owczarkowi o swoim koncercie na festiwalu Jazz na Starówce i nowej płycie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z piekła do nieba. Za nami pierwszy koncert w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:00
– To scena, z którą jestem związany od lat. Moja autorska płyta "Pawlik/Moniuszko. Polish Jazz" swoją premierę koncertową miała właśnie tutaj – tak Włodek Pawlik wspominał Trójkowe studio im. Agnieszki Osieckiej, do którego powrócił w piątek 31 lipca z okazji pierwszego występu w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020. 
rozwiń zwiń