Rodzina, ach rodzina...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:15
Dzień po Dniu Dziadka i dwa dni po Dniu Babci, Monika Małkowska proponuje... Dzień Rodziny. Tej prawdziwej i tej samozwańczej, spontanicznie utworzonej przez wspólny cel, pracę, pokrewne emocje czy zainteresowania. Czasami bowiem osoby, z którymi styka nas los, wydają nam się bliższe, niż te naprawdę z nami spokrewnione.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

shutterstock babcia i wnuczka 1200.jpg
Współczesne babcie z powerem

Bo czymże jest rodzina? Słowo pochodzi od wyrazu "ród", a na terenach zamieszkałych przez Słowian pojawiło się w wieku XV. Rodzina to, jak wiadomo, podstawowa komórka społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo. Przekładając definicję na proste wyrazy, to większa lub mniejsza grupa ludzi, powiązanych więzami krwi lub powinowactwem. 


Posłuchaj
102:20 2021_01_23 13_08_19_PR3_Francuski_lacznik.mp3 Rodzina, skarb największy (Francuski Łącznik/Trójka)

Jednak bywają też rodziny z wyboru: samozwańcze siostry, wymyśleni przez siebie bracia, dla których wspólne przeżycia i doświadczenia znaczą więcej niż prawdziwe pokrewieństwo. I takie umowne więzy bywają najtrwalsze...

W każdej rodzinie – tej prawdziwej i tej wybranej – wielką, a czasami nawet najważniejszą, rolę odgrywają charaktery jej członków. I, jak wiadomo, charaktery bywają różne: niektóre fajne, niektóre trudne do zniesienia. Ale cóż: jakie by nie były, to jednak rodzina. A ta jest przecież najważniejsza!

Rodzina, ach rodzina/YouTube Kabaret Starszych Panów – topic

Trudno więc się dziwić, że rodzina stanowi jeden z najważniejszych motywów w twórczości artystycznej wszelakiego rodzaju. Nieważne, czy swoją uwagę poświęcimy malarstwu, filmowi, muzyce czy rzeźbie – zawsze prawie natychmiast znajdziemy dzieło, którego głównym tematem, w ten czy inny sposób, będzie rodzina. A gdyby ktoś podjął trud skatalogowania wszystkich dzieł sztuki poświęconych tej tematyce – można być pewnym, że nawet długiego życia by mu nie starczyło.

Wojciech młynarski – Obiad rodzinny/YouTube Najlepsza polska muzyka

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 13.08, 14.06

pr

Czytaj także

Mikołaj i cała reszta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 14:06
W niedzielę mikołajki. Imieniny Mikołaja. Zacznijmy od niego, kiedy był mały. Mikołajek, jeden z najsłynniejszych chłopców na świecie, który z kart serii książeczek dla dorosłych oraz dzieci o specyficznym poczuciu humoru, 11 lat temu trafił na ekran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne kraje, odległe epoki. Świąteczna podróż z "Francuskim łącznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:07
– Najpiękniejsze w roku święta nie zawsze przebiegają po naszej myśli i zdarza się z przyczyn od nas niezależnych, że nie możemy obchodzić ich w rodzinnym czy przyjacielskim gronie i wtedy Boże Narodzenie trzeba mieć w sobie. Trzeba łączyć się z bliskimi myślami i uczuciami, kiedy fizycznie jest to nie do zrealizowania. Wojna czy choroba nieraz stają w poprzek planom, czy tradycji. Trzeba przetrwać i pomocna jest w tym muzyka, ta tradycyjna i ta mniej znana – mówiła Monika Małkowska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obietnice, deklaracje, przyrzeczenia (jak to zwykle w Nowym Roku)

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 15:00
Jak co roku – także w tym, który właśni się zaczął, a który ma nam przynieść wyzwolenie od COVID-19 – obiecujemy sobie to, co ma nadać sens naszemu życiu.
rozwiń zwiń