Lekcja fruwania. Muzyczne marzenia o lataniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:07
Od dawna ludzie zazdrościli ptakom możliwości napowietrznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tego wzbijania się, szybowania, oglądania świata z góry. Poczucia nieograniczonej wolności.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PKpix

Świadectwem tych ciągot i marzeń – mit o Dedalu i Ikarze, a także, obserwacje Leonarda da Vinci i jego prekursorskie konstrukcje latające. Również Władimir Tatlin w latach 30. XX w. zaprojektował "letatlin", latającą maszynę do indywidualnego użytku i samodzielnego sterowania, poruszaną siłą mięśni, coś w rodzaju napowietrznego roweru. To wszystko były utopie…


Posłuchaj
50:41 2021_03_20 15_07_07_PR3_Nie_tylko_gitary.mp3 Muzyczne marzenia o lataniu (Francuski łącznik/Trójka)

 

Oczywiście człowiek może wznieść się w przestworza, i to na znaczne wysokości, jednak tylko nielicznym dane jest posiadać prywatny samolot, w każdym momencie gotów do startu. Te wizje prześladują niejednego z nas w dobie pandemii, która coraz bardziej daje nam się we znaki – fizycznie, psychicznie, emocjonalnie. Jesteśmy spragnieni ruchu, zmiany otoczenia, nowych doznań, innych krajobrazów i pogody. Tymczasem czujemy się uwięzieni we własnych domach, bez szybkich widoków na jakikolwiek wyjazd. A dookoła nas – wiosenny rozruch w przyrodzie. Zwłaszcza uaktywniło się miejskie ptactwo, czując się coraz pewniej i bezpieczniej wobec zmniejszonego ruchu ludzkiego.  

Dzięki muzyce przez godzinę mogliśmy być jak ptakami, poczuć emocje wzlotów, przelotów, pikowania w powietrzu oraz bezpiecznego lądowania.

Pink Floyd/Pink Floyd - Learning To Fly (Official Music Video HD)

Lista utworów:
Gipsy Kings "Volare"
Kids United "L'Oiseau Et l'Enfant"
Yann Perreau "J'aime les oiseaux"
Pink Floyd "Learning To Fly"
Gilbert Becaud "Le petit oiseau"
Les Compagnons de la chanson "La marche des anges"
Pierre Perret "Ouvrez la cage aux oiseaux"
Calogero "Voler de nuit"
Nelly Furtado "I'm Like A Bird"
Lila Downs "Paloma Negra"
Michel Sardou "Je Vole"
Céline Dion "Vole"
Kabaret Elita "Nie odlecimy do ciepłych krajów"
Mazowsze Gęś wodą"

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 15.07

gs

Czytaj także

Smakołyki muzyczne... czyli słodycze, które nie tuczą

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:08
W czasie pandemii ogromnie pragniemy choćby namiastek radości – i częściej niż zwykle sięgamy po łakocie. A te, niestety, są kaloryczne, co przekłada się na naszą wagę… Przyjemności dostarczają jednak nie tylko słodycze, ale też muzyka. – Będzie słodko, ale nietucząco. Zaserwuję smakołyki muzyczne, którymi można objadać się do woli – zapewniała Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bo to zła kobieta była…

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:00
Zbliża się Dzień Kobiet, święto bardziej lubiane przez panów niż same solenizantki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzynastego. Muzyka dla przesądnych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 20:15
Im bardziej rozwija się nasza cybercywilizacja, tym bardziej jesteśmy przesądni. Albert Einstein mawiał, że łatwiej rozbić atom, niż zniszczyć przesąd. Bo wciąż wierzymy, że 13. dzień miesiąca jest feralny. I w ogóle wszystko, co oznakowane numerem 13, nie rokuje pozytywnie. Dlatego w niektórych hotelach nie ma 13. piętra!
rozwiń zwiń