Zielono mi! Moc wiosennych endorfin

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:20
– Bonjour w kolorze zielonym. "Francuski łącznik" przeżywał rozterki, aby nie powodować dysonansu meteorologiczno-muzycznego. Miały być ulewy, zapowiadano deszcze, a te wystąpiły co najwyżej lokalnie. Jako hasło przewodnie zdecydowałam się przyjąć: "Zielono nam". Cała przyroda ruszyła jak burza, co udzieliło się również psychice i emocjom – powiedziała, zapraszając na audycję, Monika Małkowska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– I Francuz poddaje się pięknym okolicznościom przyrody, przyznając za Kazimierzem Wierzyńskim, że „Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną”. Zieleń i rozkwitające rośliny nie tylko nas cieszą, ale też dostarczają endorfin, czyli wewnętrznej morfiny, narkotyku wytwarzanego przez nasze własne mózgi. Dziś poddaję słuchaczy endorfinowej terapii zielonymi utworami – usłyszeliśmy w audycji "Francuski łącznik". 

Posłuchaj
52:19 2021_05_15 15_06_26_PR3_Francuski_Łącznik.mp3 Zielono mi! W muzyce i w kulturze (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Zielono – sportowo

– Zaczniemy zdrowo, sportowo i nietypowo. W 1919 roku w miejscowosi Saint-Étienne, około sześćdziesięciu kilometrów od Lyonu, powstał klub piłkarski, założony przez związek zawodowy pracowników sklepów spożywczych. W 1933 roku klub z amatorskiego przeobraził się w profesjonalny i zmienił nazwę na obowiązującą do dziś: Association Sportive de Saint-Étienne. Obecnie klub występuje w pierwszej lidze francuskiej. Triumfy święcił w połowie lat siedemdziesiątych. Właśnie wtedy "Zieloni" nagrali hymn zagrzewający drużynę do walki – opowiadała Monika Małkowska. 

Hymn A.S. Saint-Étienne - "Allez les Verts” / Hymny klubów piłkarskich 

"Zielono mi"

– Jeśli nie zrobiło się państwu jeszcze dostatecznie zielono, polecam rzut oka za okno. W podziwianiu zieleni pomoże wspaniały utwór śpiewany przez Andrzeja Dąbrowskiego, ze słowami Agnieszki Osieckiej, "Zielono mi". Piosenka została nagrana w 1970 roku – usłyszeliśmy. 

Andrzej Dąbrowski - Zielono mi / Agencja Muzyczna Polskiego Radia 

"Czarodziejski flet" 

– Pozostajemy w lesie, gdzie czasami słychać głośne bicie serca. Jak odnaleźć tę, która tak przyspiesza puls i gdzieś zaginęła w gęstwinie leśnej? Czasami z pomocą przychodzą czary. Mogą nimi być srebrne dzwoneczki lub magiczny flet. Tak właśnie było w tym przypadku. "Czarodziejski flet" to ostatnia opera Mozarta. Kompozytor nie mógł się jednak długo cieszyć jej sukcesem. Sześć tygodni po premierze niestety zmarł. "Czarodziejski flet" do tej pory święci triumfy i doczekał się wielu wykonań. Mimo że treść opery jest zawiła, jedno jest pewne: Każdy, kto jest zakochany, marzy o idealnym związku, jak ten, o którym usłyszeliśmy – podsumowała Monika Małkowska. 

The Magic Flute – 'Pa–, pa–, pa–, Papageno' duet (Mozart; Gansch, Williams; The Royal Opera) / Royal Opera House 

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 15.06

zch

Czytaj także

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 23:00
Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surrealistka w domu – Erna Rosenstein

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 23:15
Erna Rosenstein uważana jest za najważniejszą, ale też jedyną, polską surrealistkę. Jednak ona sama podawała to w wątpliwość: po prostu wszystko, co nie było sztuką, malarstwem, ją zawstydzało... 17 maja przypada 108 rocznica jej urodzin, a to powód, aby przypomnieć jej postać. Nie od oficjalnej, galeryjnej strony, lecz z perspektywy domowej.
rozwiń zwiń