Zakręceni. Na karuzeli życia

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:10
"Zakręcenie" niejedno ma imię. Jesteśmy "zakręceni", bo wciąż nam się spieszy i nie mamy czasu. Czasami dlatego, że omotała nas jakaś idea lub pomysł i nie potrafimy wyzwolić się z jej władzy. Bywa też tak, że ktoś lub coś wpadnie nam w oko lub w serce i cały świat nagle zaczyna wirować. Do zajęcia miejsca na muzycznej karuzeli zaprosiła Monika Makowska. 
Dobra muzyka i ciekawe tematy - jak co tydzień będziemy zarażać pozytywną energią
Dobra muzyka i ciekawe tematy - jak co tydzień będziemy zarażać pozytywną energiąFoto: Pixabay (Domena publiczna)

– Bywa, że powody "zakręcenia" mogą być czysto fizyczne: w tańcu, na karuzeli, przy spontanicznym przytuleniu i uniesieniu kogoś ukochanego (choćby dziecka) oraz zrobieniu z nim kilku obrotów wokół własnej osi –  usłyszeliśmy w programie "Francuski łącznik". 

Posłuchaj
51:15 2021_06_05 15_06_35_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Kręci mi się w głowie! (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Jacques Brel

Audycję otworzył Jacques Brel, belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor. W wieku 23 lat wyjechał do Paryża, gdzie występował w kabaretach i komponował. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku, przez co uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy kręgu kultury francuskiej. Szczyt jego kariery przypadł na lata sześćdziesiąte, gdy odwiedzał kraje za żelazną kurtyną, w tym Związek Radziecki i Polskę.

Jacques Brel - La valse à mille temps / Jacques Brel

– Jacques Brel przywołał czasy swoich dziadków i kina niemego. To był początek XX wieku, jeszcze przed I wojną światową, choć już coś wisiało w powietrzu. Eleganckie towarzystwo w Brukseli udawało się na place, gdzie stały karuzele i kręciły się w rytm muzyczki. Gdy karuzela zatrzymywała się, pamięć nadal chciała się kręcić i wirować – mówiła Monika Małkowska. 

Jacques Brel - Vesoul / Jacques Brel

Wolfgang Amadeusz Mozart

– "Rondo Alla Turca" znane jako "Marsz turecki", to III część XI Sonaty fortepianowej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór powstał około 1783 roku. Każdy, nawet jeśli słyszy go po raz pierwszy, odnosi wrażenie, że kompozytora cos zakręciło, jakby wpadł w wir melodii, która go kręci i od której nie może się uwolnić. Nie bez przyczyny ten rodzaj utworów nosi nazwę ronda. Kręcimy się dookoła tematu, jak na karuzeli – wyjaśniła prowadząca audycję "Francuski łącznik".

Rondo Alla Turca - Mozart / AllClassicalMusic

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 15.06


Czytaj także

Zielono mi! Moc wiosennych endorfin

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:20
– Bonjour w kolorze zielonym. "Francuski łącznik" przeżywał rozterki, aby nie powodować dysonansu meteorologiczno-muzycznego. Miały być ulewy, zapowiadano deszcze, a te wystąpiły co najwyżej lokalnie. Jako hasło przewodnie zdecydowałam się przyjąć: "Zielono nam". Cała przyroda ruszyła jak burza, co udzieliło się również psychice i emocjom – powiedziała, zapraszając na audycję, Monika Małkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stóp do głów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 16:00
Które części ciała są najważniejsze wizualnie? Na jaką część ciała – i garderoby – należy zwrócić największą uwagę, żeby stać się obiektem – niekoniecznie mrocznym – pożądania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęścia nie szukaj, czyli muzyczna piramida Maslowa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:00
Czym jest szczęście? Ktoś, kto wygrywa w kartach czy na loterii, uważa, że mu szczęście dopisuje.
rozwiń zwiń